Legalny i nielegalny hazard w Warmińsko – Mazurskim

Legalny i nielegalny hazard w Warmińsko – Mazurskim

Hazard na Warmii i Mazurach ma się dobrze i to zarówno ten legalny jak i nielegalny. Ten drugi jednak ma coraz trudniej z uwagi na konsekwentną walkę, jaką prowadzi z nim Krajowa Administracja Skarbowa oraz urzędy Celno – Skarbowe.

Legalny hazard rośnie w siłę

Już od kilku lat w regionie można zaobserwować znaczący spadek ilości nielegalnych maszyn do gier hazardowych. Sukcesywnie na Warmii i Mazurach przybywa legalnych salonów gier posiadających wymagane pozwolenia na prowadzenie gier hazardowych. Dzięki temu, że założenie legalnych salonów stało się prostsze i bardziej dostępne toteż prowadzenie nielegalnych punktów przestaje być opłacalne a dodatkowo może być mało zyskowne z uwagi na legalnie działającą konkurencję.

Od początku 2019 roku olsztyńska Izba Administracji Skarbowej wydała ponad 20 zezwoleń na działalność legalnych salonów z automatami gier na terenie województwa. Jednym z pierwszych spośród nich był lokal w Elblągu prowadzony przez państwową spółkę. Salon ten wprowadził też innowacyjne rozwiązanie w postaci specjalnej karty służącej do gry w zastępstwie dla gotówki. Polega to na tym, iż gracz przelewa na nią pieniądze i w salonie posługuje się już wyłącznie kartą. Rozwiązanie to pozwala na pełną kontrolę właścicieli salonu nad poczynaniami gracza co ma zmniejszyć lub w ogóle wyeliminować ryzyko popełnienia przestępstwa. Salon ten oczywiście sprawdza wiek graczy aby wykryć i zablokować wstęp do lokalu osobom nieletnim, a zainstalowany monitoring zapewnia każdemu w lokalu należytą ochronę i bezpieczeństwo, także w przypadku, gdy uczciwi gracze padną ofiarą ewentualnego nadużycia albo przestępstwa.

W województwie Warmińsko-Mazurskim sukcesywnie spada ilość nielegalnych salonów gier, a przynajmniej są one zdecydowanie rzadziej wykrywane. W roku 2017 w całym regionie zatrzymano około 1000 nielegalnych automatów a w roku kolejnym tylko połowę tej ilości. Dzięki uruchomieniu nowych legalnych salonów gier w kolejnych latach ich liczba nadal spada.

Nielegalny hazard nadal działa

Mimo, że spada ilość przejmowanych przez służby nielegalnych automatów to jednak walka Krajowej Administracji Skarbowej z nielegalnym hazardem w regionie nadal trwa. Mimo otwarcia nowych legalnych salonów nadal zdarzają się osoby, które ryzykują otwarcie nielegalnych przybytków hazardu. Mają świadomość, że ludzie raczej będą chodzić do legalnych salonów, niemniej uruchamiają swój działający poza prawem.

Przykład pierwszy z brzegu to zamknięte salony w Mrągowie czy Szczytnie wiosną 2019 roku, w których funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przejęli aż dwanaście nielicencjonowanych maszyn do gry hazardowej. W każdym z lokali znajdowało się po 6 urządzeń. Pierwszy salon mieścił się w Szczytnie i był zabezpieczony zaawansowanym systemem monitoringu. W tym miejscu oprócz maszyn zabezpieczono także spora ilość gotówki, którą zarządzała jedna z osób w obsłudze. Drugi lokal z kolei mieścił się na obrzeżach Mrągowa i funkcjonariusze już wcześniej podejrzewali to miejsce o prowadzenie nielegalnych gier. W obu przypadkach urządzenia zostały zatrzymane, a organizatorom postawiono stosowne zarzuty karne i skarbowe.

Kolejny nielegalny przybytek hazardowy w regionie, w którym znajdowało się także 6 automatów jednorękiego bandyty bez legalnej licencji, zlikwidowany został niewiele później w Elblągu. Salon mieścił się tym razem w piwnicy na jednej z posesji na Starym Mieście. Akcję przeprowadziła łącznie miejscowa policja oraz Służba Celna. Podczas kontroli przesłuchany został 27-latek obecny w tym czasie lokalu. Nadzorował on w chwili nalotu służb salon i po potwierdzeniu podejrzeń, że to on odpowiada za prowadzenie nielegalnego procederu, usłyszał adekwatne zarzuty. Zarzuty usłyszał także właściciel, który udostępnił lokal pod nielegalny hazard. Oprócz kary pozbawienia wolności do 3 lat, za prowadzenie nielegalnego hazardu, zarówno właścicielom jak i organizatorom gry grozi grzywna 100 tysięcy złotych za każdą maszynę.

Nowsze sukcesy w walce z nielegalnym hazardem

Wiosną bieżącego roku warmińsko – mazurska Krajowa Administracja Skarbowa odnotowała podwójny duży sukces. W marcu udało się zlikwidować nielegalnie działające punkty w Pasłęku oraz Iławie .

Kontroli lokalu w Iławie dokonała wspólnie Krajowa Administracja Skarbowa oraz lokalna powiatowa policja. W jej wyniku odkryto i zabezpieczono i cztery działające nielegalne maszyny do gry hazardowej. Był to już więc kolejny cios w hazardowe podziemie. Nielegalne kasyna to prawdziwa plaga. Te legalne, a w dodatku działające w internecie, znajdziesz tylko na stronie https://www.hazardowy.pl

To jednak nie koniec. Druga warta uwagi akcja przejęcia nielegalnych automatów do gry miała miejsce niewiele później w Pasłęku. Tutaj Krajowa Administracja Skarbowa odkryła działający nielegalnie punkt z komputerami przystosowanymi do prowadzenia gier hazardowych. Oprócz zatrzymanych maszyn wewnątrz salonu namierzono także niezarejestrowany bitomat, czyli urządzenie przypominające bankomat, tylko działające w oparciu o kryptowaluty. Interwencja ta jest warta uwagi choćby ze względu na to, że punkt ten był wyjątkowo dobrze zabezpieczony. Był w nim bowiem nie tylko spotykany w podobnych miejscach profesjonalny monitoring, ale także system alarmowy połączony z rozpylaczem gazu pieprzowego, co miało skutecznie zniechęcać niepożądanych gości. Okazało się jednak, że dla interweniujących służb zabezpieczenia te nie stanowił żadnej poważnej przeszkody nie do sforsowania.