Przebudowa stacji w Ełku. PKP podpisały już umowę

Przebudowa stacji w Ełku. PKP podpisały już umowę

Przebudowa stacji kolejowych w Ełku

Przebudowa stacji kolejowych jest w tym wypadku musem, ponieważ te, które mamy dziś, są w naprawdę kiepskim stanie. Często na takie prace brakuje funduszy, przez co pasażerowie muszą godzić się z istniejącym stanem rzeczy i poświęcić własny komfort. Możliwość zrealizowania tej inwestycji jednak się pojawiła dzięki większemu projektowi remontu odcinka między Ełkiem a Białymstokiem.

PKP przeprowadza zmiany w Ełku

PKP Polskie Linie Kolejowe będą przebudowywać trzy stacje w Ełku. Realizacją tej inwestycji zajmie się firma Budimeks, z którą PKP podpisało już umowę. Wartość inwestycji wyniesie w przybliżeniu 587 milionów złotych.

Czego dokładnie dotyczy inwestycja? Nie jest żadną tajemnicą, że stacje w Ełku wymagają remontu. Chodzi nie tylko o stację Ełk ale także Ełk Szyba Wschód i Ełk Towarowy. W każdym z tym obiektów konieczne jest wykonanie prac remontowych, którymi zajmie się Budimex S.A. Prace te są jedynie częścią większego projektu, którego celem jest wyremontowanie całego odcinka Białystok-Suwałki-Trakiszki. Odcinek między Ełkiem a Białymstokiem jest pierwszym etapem tej inwestycji, a w jego ramach odbędzie się modernizacja trzech ełckich stacji kolejowych.

Szczegóły inwestycji

Jaka myśl przyświeca tej inwestycji? Chodzi o to, aby pasażerowie mogli odczuwać większy komfort, kiedy znajdują się na stacji kolejowej. W końcu dla pasażera ważna jest nie tylko podróż, ale to też to co dzieje się przed wejściem do pociągu i co dzieje się krótko po wyjściu. Chodzi nie tylko o atmosferę, która może wpłynąć na nastrój pasażera, ale także na bezpieczeństwo. Zadbana i wyremontowana stacja oznacza komfort podróżujących, a najbardziej potrzebują go ci, którzy jeżdżą na długie dystanse.

Konieczne będzie wymianie znacznej długości torów. Mowa tu o aż 45 kilometrach. Wymianie ulegnie też sieć trakcyjna 118 rozjazdów. Powstaną też dwa wiadukty, jeden nad ul. Towarową, a drugi nad ul. Kolejową. Po postawieniu tych wiaduktów bezpieczeństwo na drodze ma zwiększyć. W planach jest też trzeci wiadukt, którego miejscem będzie ul. Suwalska. Na zakończenie most nad rzeką Ełk również zostanie wyremontowany. Realizacja inwestycji ma potrwać do końca roku 2023, a środki podchodzą z instrumentu unijnego Connecting Europe Facility – Łącząc Europę.