Ełkowisko czyli lokalny festyn łowiecki

Ełkowisko czyli lokalny festyn łowiecki

Ełkowisko to festyn łowiecki, które przez dwa ostatnie lata nie mógł się odbyć ze względu na warunki pandemiczne. Miał on miejsce w sobotę dnia 24 września w Ełku.

Ten rok okazał się szczególny ze względu na to, że jednocześnie trwały trzy wydarzenia. Chodzi Hubertus 2022, Regionalne Święto Miodu oraz Ełkowisko. Połączenie tych trzech inicjatyw okazało się strzałem w dziesiątkę.

Pieski docenione

Myśliwi docenili także swoje psy. Nie bez powodu uważa się je, za najwierniejszych towarzyszy myśliwego. Biorą one udział w każdym prawdziwym polowaniu i to ich rola nie należy do mało istotnych. Gdyby nie one, to większość wypadów na łowy spaliłaby na panewce.

Myśliwi na celowniku

Myśliwi to jedna z tych grup, które mają bardzo duże grono przeciwników. Chodzi głównie obrońców praw zwierząt, którzy przypisują myśliwym najgorsze możliwe cechy. Nierzadko nazywają ich mordercami oraz zarzucają okrucieństwo.

Myśliwi jednak pełnią bardzo ważną funkcję. Zajmują się między innymi kontrolą populacji. Często tak bywa, że przedstawicieli jednego gatunku jest zbyt dużo i stanowią zagrożenie dla innych zwierząt.

W takich sytuacjach odstrzał wydaje się najsensowniejszym rozwiązaniem. Są jednak głosy sprzeciwu, według których w żaden sposób nie sprzyja to ekosystemowi.

Zdarzają się też takie sprawy, gdy myśliwi popełnią błąd. Zginąć może wtedy zwierzę domowe lub takie, które jest pod ochroną. W takich sytuacjach sprawą zajmuje się policja. przykładem może być zdarzenie w Bartoszycach w pierwszym kwartale tego roku.