76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Ełku

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Ełku

1 sierpnia to wyjątkowy dzień, który na zawsze pozostanie w sercach wszystkich Polaków. Tego dnia w większości miast upamiętniamy wybuch Powstania Warszawskiego. We wtorek 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 rozpoczęła się akcja „Burza”. Władze miasta Ełk oraz jego mieszkańcy także w tym roku nie zapomnieli złożyć hołdu poległym.

Władze miasta zaprosiły wszystkich mieszkańców na obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie o 17:00 włączone zostały syreny, których zadaniem było upamiętnienie bohaterów Powstania, którzy oddali swoje życie walcząc o wolną Polskę. O tej samej porze pod Pomnikiem Poległych za Wolną i Niezawisłą Polskę w Parku Solidarności w Ełku przedstawiciele różnych instytucji oraz mieszkańcy miasta złożyli kwiaty i wieńce.

W obchody zaangażowała się także katedra św. Wojciecha. To tam o godzinie 20:00 odprawiono mszę św. ku pamięci powstańców i wydarzeń z sierpnia 1944 roku. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w sobotnie przedpołudnie była Miejska Biblioteka Publiczna. To tam o godzinie 11:00 rozpoczął się wernisaż najnowszej wystawy.

Wystawa fotograficzna pt. „Powstanie Warszawskie 1944” jest złożona z trzech części. Pierwszą odsłonę można oglądać od 1 do 21 sierpnia, została stworzona pod hasłem Powstanie bez walki. Od 25 sierpnia do 11 września w budynku przedstawione będą fotosy, które tworzą część „Powstanie na ekranie”. Ostatnim elementem wystawy będą fotografie przedstawiające jednocześnie współczesną Warszawę, jak i jej dawną odsłonę. Zdjęcia te nazwane „Kiedyś i dziś” będą dostępne dla odwiedzających od 15 do 30 września.