Piknik rodzinny z okazji rocznicy „Cudu nad Wisłą”

Piknik rodzinny z okazji rocznicy „Cudu nad Wisłą”

Wydarzenie zaczęło się oficjalnie, a otworzyła ja Wojskowa Kompania Honorowa z Bemowa Piskiego. Formalną część przeprowadzono przed Urzędem Miasta Ełku zaraz obok pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O 12.15 zaś odbyła się uroczysta Msza Święta w katedrze św. Wojciecha a sam piknik rodzinny trwał między 14.00 a 19.00. Miejscem tego pikniku był skwer znajdujący się przy ul. Pułaskiego.

Oprócz tego odbył się jedyny w swoim rodzaju Festiwal Smaków Świata, który rozpoczął się w samo południe, a zakończył o osiemnastej.

Muzyczne atrakcje

Na takim wydarzeniu nie mogło zabrakną muzyki. Ten rodzaj atrakcji rozpoczął się o godzinie 14.00 od koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej. 45 minut później miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, w czym wziął udział chór „Pojezierze”.

W repertuarze mogli znaleźć dla siebie też coś najmłodsi, bo o 15.30 Teatr Barnaba z Gdańska, który wystawił na deskach czerwonego kapturka.

Na koniec miały miejsce jeszcze koncerty dwóch zespołów: Dobre Wrażenie oraz Kraków Street Band.

Specjalne warsztaty

Bardzo często na takich piknikach mają miejsce również interaktywny edukacyjne smaczki. Należą do nich animacje dla dzieci, warsztaty czy konkursy. Nie brakło ich i tym razem.

Czym był Cud nad Wisłą?

Cud na Wisłą to inne określenie bitwy warszawskiej, która miała miejsce od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Przeciwko Armii Czerwonej walczyło wtedy Wojsko Polski. Była ona kluczowym momentem wojny polsko-bolszewickiej i skończyła się wspaniałym zwycięstwem Polaków.

Wygrana z Bolszewikami miała bardzo ważne skutki. Przede wszystkim udało się zatrzymać ekspansję komunizmu, który właśnie w tamtych czasach zaczął się rozprzestrzeniać. Dzisiaj oczywiście wiemy, jakie piętno odcisnął on na Europie, ale ekspansja ta mogła mieć miejsce już dużo wcześniej. A nie miała, właśnie dzięki polskim żołnierzom.

Pikniki o charakterze patriotycznym

W naszym kraju bardzo upodobaliśmy sobie organizowanie wydarzeń związanych z patriotycznymi okazjami. Dlatego zawsze w takie dni jak 11 listopada czy 3 maja możemy być pewni, że w naszej okolicy odbywa się tematyczne wydarzenie.

Organizacja takich wydarzeń nie jest bezcelowa. Między innymi pomagają one rodzicom wpajać dzieciom patriotyczne wartości. Jest to doskonała opcja, aby przełamać rutynę i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. We współczesnym świecie bardzo zaniedbujemy te sfery naszego życia, więc wydarzenia plenerowe mogą być szansą, aby co nieco nadrobić.