Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Montaż paneli słonecznych nie jest jedynie wyrazem dbałości o środowisko naturalne, lecz stanowi decyzję niosącą wymierne korzyści finansowe. Rosnące ceny energii elektrycznej popychają inwestorów indywidualnych i firmowych do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Udział fotowoltaiki w krajowej produkcji energii doświadcza corocznego wzrostu, w czym pomagają liczne programy dofinansowań ze strony instytucji krajowych i unijnych. W dzisiejszym artykule skupimy się na analizie opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Jakich oszczędności możemy się spodziewać po uruchomieniu systemu paneli PV? Jak długo należy czekać na całkowity zwrot z inwestycji, po którym będziemy korzystać z darmowej energii?

Jak instalacja fotowoltaiczna zarabia na siebie?

Stwierdzenie, że panele fotowoltaiczne generują oszczędności podczas konsumpcji energii, nie do końca obrazuje całą rzeczywistość. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Wytwarzając energię elektryczną z fotowoltaiki na własne potrzeby, nie ograniczasz kwoty rachunku za prąd, lecz całkowicie eliminujesz ten rodzaj wydatków z budżetu! Kluczowym pojęciem jest w tym przypadku zwrot z inwestycji. Data, od której oszczędności z samodzielnej produkcji energii pokrywają wydatki związane z montażem fotowoltaiki, określa moment uniezależnienia się od energii płynącej z sieci. Fotowoltaika dla firm generuje ogromne korzyści dla przedsiębiorców. Koszty energetyczne obejmują nieraz 30% wydatków operacyjnych. Przy tak dużych kwotach, korzystanie z OZE wydaje się w pełni uzasadnione. Statystyki pokazują, że wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w firmie zwracają się po około 6-7 latach. Kalkulacje te prowadzone są przy założeniu, że przedsiębiorstwo nie skorzystało z rozmaitych dofinansowań. Tymczasem właściciele firm mogą się ubiegać o preferencyjne pożyczki lub bezzwrotne dotacje z takich programów jak Agroenergia, Energia Plus, czy dotacje samorządowe. Od 2022 roku system rozliczeń energii z fotowoltaiki przeszedł z formy barterowej na rozliczenia kwotowe (net-billing). Wprowadzono w nim możliwość sprzedaży energii z fotowoltaiki dla firm, które wygenerowały nadwyżki w danym roku rozliczeniowym. Dzięki temu dodatkowo skrócisz czas odzyskiwania środków ulokowanych w fotowoltaikę. Oszczędności zaczynają się już w momencie uruchomienia instalacji. Przestajesz bowiem płacić comiesięczne rachunki za prąd, a kategorie wydatków w budżecie podlegają przemodelowaniu. Po uzyskaniu zwrotu z inwestycji produkujesz wyłącznie na swoje potrzeby, a jeśli wygenerujesz nadwyżki, możesz je sprzedać do sieci z uwzględnieniem obowiązujących limitów ilościowych.

Fotowoltaika dla firm – czy warto?

Mając na uwadze powyższe argumenty, trudno zaprzeczyć atrakcyjności instalacji fotowoltaicznej do użytku firmowego. Sukces finansowy determinują dwa czynniki: powiększanie zysków i obniżanie kosztów działalności. Fotowoltaika plasuje się w tej drugiej kategorii, umożliwiając na zredukowanie do zera wydatków energetycznych. Na uwagę zasługuje również wieloletnia bezawaryjność paneli fotowoltaicznych i niskie koszty eksploatacyjne. Jeśli fotowoltaika dla firm wzbudziła Twoje zainteresowanie, warto rozważyć współpracę z profesjonalistami, którzy przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy inwestycji. Firma Termofol od lat dostarcza kompletnych systemów fotowoltaicznych, przejmując na siebie zadania związane z projektowaniem instalacji, montażem i serwisowaniem. Więcej informacji o ofercie znajdziesz na stronie www.termofol.pl.