Film o Ełku właśnie powstał. Czego się z niego dowiemy?

Film o Ełku właśnie powstał. Czego się z niego dowiemy?

Film o Ełku jako nagroda za wzorowe dbanie o zabytki

Film o Ełku powstał, aby wynagrodzić miasto za dbałość o zabytki. Brzmi to dosyć tajemniczo, ale już tłumaczymy. Niedawno miał miejscu konkurs o nazwie „Samorząd dla Dziedzictwa”, który zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem konkursu był Generalny Konserwator Zabytków. Zwycięzcą tych zawodów okazał się Ełk. To właśnie to miasta jest mistrzem w dbaniu o zabytki i dlatego powstał o nim film. Taka właśnie była główna nagroda w konkursie, a dzieło można obejrzeć w serwisie YouTube.

Dlaczego warto dbać o zabytki?

Zabytki są reliktami przeszłości, a więc można by pomyśleć, że dbanie o nie jest bezsensu. Przecież konserwując je, sprawiamy, że ich stan nie jest już zabytkowy. Oczywiście taka logika ma dużo sensu, ale nie o to chodzi o w konserwowaniu zabytków. Kluczowy jest fakty, że zachowanie zabytku dosłownie w takim stanie, w jakim był kiedyś jest po prostu niemożliwe. Ząb czasu potrafi nadgryźć nawet najsolidniejsze budowle, dlatego ważne jest, aby zatrzymać ten ząb czasu. Dzięki temu następne pokolenia mogą oglądać coś, co pomoże im lepiej zrozumieć dawne czasy.

Jakie miasta są najlepsze w chronieniu zabytków?

Jest wiele miast w Polsce, które są znane ze swoich zabytków. Moglibyśmy wymienić chociażby Kraków, Wrocław czy Zamość. Wszystkie one radzą sobie świetnie z konserwowaniem swoich zabytkowych budowli, dzięki czemu turyści mogą zachwycać się nimi każdego roku. Nie ma więc sensu odmawiać innym miastom zasług w dbaniu o nasze dziedzictwo kulturowe i architektonicznie. Mimo to jednak Ełk wyróżnia się na tle innych miast.

Co powinniśmy wiedzieć o ełckich zabytkach?

Zabytków w Ełku jest wiele, choć pewnie najciekawszy jest dawny zamek krzyżacki. Nie trzeba być mistrzem geografii, by zobaczyć, że z Ełku na Litwę nie jest wcale tak daleko. Wiedzieli o tym także Krzyżacy, którzy właśnie w tym mieście zrobili swoją bazę wypadową, z której atakowali swoich pogańskich sąsiadów. Tereny te mieszczą więc w sobie prawdziwy kawał historii, bo warto pamiętać, że to Litwa w końcu sprzymierzyła się z Polską i razem walczyliśmy przeciwko zakonowi krzyżackimi.