Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Ruszyła 14. edycja

Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Ruszyła 14. edycja

Kto pojawił się na koncercie? Goście mogli usłyszeć śpiew w wykonaniu Magdaleny Witczak, której głos to sopran liryko-koraturowy. Na organach zaś zagrał Jakub Garbacz, który pokazał swoje niezwykłe umiejętności. Jak więc widać, wydarzenie miało na celu połączyć śpiew oraz klasykę organową. A skoro już o klasyce mowa, to przecież nie mogło obyć się bez toccaty i fugi d-moll czyli najsłynniejszego dzieła Jana Sebastiana Bach. Jest to jeden z tych utworów, który każdy rozpoznaje po dźwięku, mimo że nie każdy jest w stanie podać nazwę. Wydarzenie odbyło się w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego, a wstęp był całkowicie bezpłatny.

To już czternasta edycja

Warto zaznaczyć, że nie było to pierwsze takie wydarzenie w Ełku. Było to już 14. edycja festiwalu, który odbywał się co roku. Jeśli więc ktoś przegapił tegoroczny, to w następne wakacje będzie kolejna szansa, aby w nim uczestniczyć. Naprawdę warto, bo nie zawsze mamy do tego okazję, aby posłuchać muzyki organowej. A na pewno nie na prawdziwych instrumentach, bo oczywiście znajdziemy wiele kompozycji w internecie. Tylko czy doświadczenie będzie takie samo? Słuchanie muzyki w domu na słuchawkach to zupełnie inne przeżycie niż obcowanie z żywymi instrumentami.

Muzyka organowa

Muzyka organowa nie jest aż tak popularna jak inne gatunki z jednego prostego powodu. Organu nie są instrumentem, który każdy może sobie kupić. Chodzi nie tylko o ich wygórowaną cenę ale również o to, że mało kto ma tyle wolnej przestrzeni, aby je pomieścić. Zupełnie inaczej jest z takimi instrumentami, jak i gitara czy keyboard. Te ma bardzo wielu melomanów, którzy chcą samodzielnie muzykować.

Co jeszcze działa się w Ełku?

Choć Ełk może się wydawać niepozornym miastem, to naprawdę dużo się w nim działo w ostatnim czasie. Wliczając w to mistrzostwa Europy w skuterach wodnych. Mało które polskie miast może się poszczycić byciem gospodarzem w tak prestiżowych zawodach jak mistrzostwa Europy czy nawet Świata. Ełk zaś do tej nielicznej grupy miast się zalicza i to napełnia dumą zarówno włodarzy miasta, jak i jego obywateli.