Ełk gospodarzem Mistrzostw Europy Skuterów Wodnych

Ełk gospodarzem Mistrzostw Europy Skuterów Wodnych

W Ełku dobyło się wydarzenie dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Chodzi oczywiście o Mistrzostwa Europy Skuterów Wodnych. W dniach od 23 do 26 czerwca pojawili się wybitni sportowcy z całego kontynentu, aby zawalczyć o tytuł mistrza. Nie jest to pierwszy raz, gdy miejscem tego prestiżowego turnieju jest Ełk. Mieliśmy okazję zostać gospodarzami już trzykrotnie.

Skuter wodny – bardzo niedoceniana maszyna

Z jakiegoś powodu skutery wodne nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. O ile sama rozrywka w wodzie jest czymś normalnym dla nas, tak niektóre jej formy wydają się zbyt abstrakcyjne. Jeśli wybierzemy się na dowolne polskie jezioro, to zobaczymy bardzo dużo kajaków i nawet żaglówek. Mniej popularne są pojazdy silnikowe takie jak motorówki czy właśnie skutery wodne. Może to dla tego, że ludzie zazwyczaj boją się zbyt dużej prędkości? Może właśnie taki rodzaj transportu wodnego wydaje się niebezpieczny. Nie ma jednak aż takich powodów do obaw, jak mogłoby się wydawać. Poważne wypadki na skuterach wodnych są prawdziwą rzadkością. Dużo częściej dochodzi do utonięć podczas próby przepłynięcia jeziora wpław albo przechylenia się z mostu.

Skutery wodne – rozrywka czy poważny sport?

Ze skuterem wodnym jest trochę jak z rowerem. Może mieć go każdy i korzystać wedle własnego rozeznania. Daje dużo frajdy i sprawia, że spędzanie czasu na świeży powietrzu jest jeszcze przyjemniejsze. Oba te środki mogą jednak stać się bardzo poważnym sportem. W końcu triatlony, w których biorą udział najbardziej wytrawni rowerzyści to coś zupełnie innego niż zwykła przejażdżka rowerem trekkingowym wokół miasta. I tak samo jest ze skuterem wodnym. Możemy nim pływać po jeziorze i cieszyć się chłodną bryzą. Ale możemy podejść do tego z prawdziwą powagą i stać się sportowcami w tej dziedzinie. Zawodowi skuterzyści wodni bardzo dużo trenują, aby osiągnąć mistrzostwo i swoją kondycję pokazują później podczas turniejów. Widok wprawionego sportowca, który oddał dużą część życia swojemu rzemiosłu robi niezwykłe wrażenie.