Czyszczenie i regeneracja DPF – co warto wiedzieć?

Czyszczenie i regeneracja DPF – co warto wiedzieć?

Niektórzy zastanawiają się nad samodzielną naprawą podzespołów samochodowych, ale specjaliści odradzają takie rozwiązania na własną rękę. Ich efektem może być bowiem spowodowanie większych uszkodzeń. W takich sytuacjach zdecydowanie warto skorzystać ze specjalistycznej, wykwalifikowanej pomocy. W zależności od rodzaju usterki, trzeba rozglądać się za profesjonalnym, doświadczonym wsparciem. W razie awarii podzespołów, na przykład filtra DPF, nie czekaj, tylko odwiedź sprawdzony serwis. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat czyszczenia i regeneracji filtrów DPF, zapraszamy do lektury.

1. Filtry DPF – co to jest?

2. Czyszczenie filtrów DPF – co warto wiedzieć?

3. Regeneracja filtra DPF

Filtry DPF – co to jest?

Filtr DPF montowany jest w układach wydechowych samochodów wyposażonych w silnik wysokoprężny, a czasami, chociaż rzadziej, w silnik benzynowy. Filtr zbudowany jest na przestrzennej strukturze, która ma bardzo rozwiniętą powierzchnię właściwą. To właśnie z tego powodu filtr DPF uznawany jest za jeden z najbardziej skutecznych elementów, jeśli chodzi o nowoczesne samochody osobowe i dostawcze. Skuteczność tego filtra cząstek stałych wynosi aż od 85 do 100%. W efekcie zanieczyszczenia wysyłane do środowiska redukowane są niemalże do zera. Regularne czyszczenie i regeneracja DPF pozwala zachować go w doskonałym stanie i działać maksymalnie skutecznie.

Czyszczenie filtrów DPF

Na czym polega czyszczenie DPF? Przede wszystkim warto wiedzieć, że wśród niektórych kierowców filtr ten nie cieszy się dobrą opinią i uznawany jest czasami za problematyczny. Mówi się, że skraca żywotność silnika, zwiększa spalanie, czy niszczy układ wydechowy. Tymczasem okazuje się, że odpowiednie dbanie, przede wszystkim czyszczenie filtra DPF, redukuje te problemy niemal do zera. Czyszczenie filtra cząstek stałych warto przeprowadzać w sprawdzonych serwisie.

Regeneracja filtra DPF

Filtry cząstek stałych odpowiadają za usuwanie szkodliwych substancji ze spalin. Jednak żeby działały optymalnie, trzeba o nie odpowiednio dbać. Zaniedbanie konserwacji może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli filtr zostanie zapchany sadzą, właściciel pojazdu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a nie oczyszczania spalin. Tymczasem regeneracja filtra DPF, przeprowadzona w profesjonalnym serwisie, pozwala przywrócić częściom ich optymalny stan. Dzięki temu zwiększa się ich żywotność, skuteczność i bezpieczeństwo. Jeśli posiadasz filtr cząstek stałych DPF, warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji.