Dzień dziecka: co zaplanowano w Ełku?

Dzień dziecka: co zaplanowano w Ełku?

Dzień dziecka: co zaplanowano w Ełku?

Dzień dziecka co roku jest okazją, żeby uszczęśliwić dzieciaki na różne sposoby. W tym celu organizuje się przeróżne publiczne wydarzenia, a więc i w tym roku nie może ich zabraknąć. Takie wydarzenie organizuje Caritas Diecezji Ełckiej, dzięki któremu można dziś uczestniczyć w festynie. Odbędzie się on na Placu Jana Pawła II, a uczestników czekają atrakcje. Będą to między innymi gry rodzinne, zajęcia plastyczne i edukacyjne warsztaty. Festyn trwa w godzinach 10:00-18:99, a 11:00 będzie można uczestniczyć w Mszy Świętej, poprowadzonej przez Biskupa Ełckiego – Ks. bp. Jerzego Mazura SVD.

Ekologiczny dzień dziecka

Na godzinę dwunastą zaplanowano warsztaty ekologiczne i plastyczne, wydawanie prezentów oraz grę treneową. Prowadzeniem warsztatów zajmą się wykwalifikowani edukatorzy, a temat i materiałem ich zajęć będą odpady. gra tenerowa zaś będzie polegać na wykonywaniu zadań związanych z 7 rozmieszczonymi na placu punktami. Czestnik zabawy ma za zadanie znaleźć każde ze wskazanych miejsc oraz rozwiązać zagadkę. Na końcu trzeba wrócić do punktu startowego, żeby otrzymać nagrody. Ze względu na to, że motywem przewodnim spotkania jest ekologia, zorganizowano również zbiórkę sprzętu elektronicznego i elektrycznego (ZSEE). Można tam oddać zuzyty sprzęt, którego już więcej nie potrzebujemy. Za przyniesienie takiego „rupiecia” otrzymamy sadzonki roślin.

1 czerwca: skąd się wzięła tradycja?

Czy dzień dziecka jest polskim świętem? Tak naprawdę ma ono charakter między narodowy, a ustanowiło je ONZ w 1954 r. Celem jego było rozpowszechnianie ideałów związanych z prawami dziecka, znajdującymi się w Karcie Narodów Zjednoczonych.  Warto zauważyć, że jest też kilka świąt pokrewnych, miedzy innymi Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, który ustalono na dzień 25 maja. W naszym kraju obchodzenie tego dnia zainicjowała Fundacja Itaka w 2004 r. Dochodzą do tego daty 4 czerwca, 12 czerwca i 16 czerwca. Są to kolejno Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji, Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci oraz Dzień Dziecka Afrykańskiego.