Dlaczego Twoja firma potrzebuje obsługi prawnej? Jakie są jej koszty?
Nie da się ukryć, że prowadzenie firmy wymaga choć minimalnej znajomości polskiego prawa. Jeżeli sytuacja tego wymaga przedsiębiorcy bardzo często zdają się na pomoc prawników, radców prawnych i radców podatkowych. Odwdzięcza się ze zdecydowanie porządkiem w firmowych dokumentach i spokojną głową. Jakie są jednak realne koszty obsługi prawnej przez firmę zewnętrzną?
Czy obsługa prawna firmy jest konieczna?
W zasadzie nie ma regulacji nakładającej na polskich przedsiębiorców obowiązek korzystania z usług prawników czy kancelarii prawnych. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji firm związanych z na przykład obrotem nieruchomości, które w swojej pracy po prostu potrzebują zachować odpowiednią formę aktów notarialnych, aby wszystko było zgodnie z prawe.
Oczywiście przedsiębiorca może samodzielnie dokonywać czynności prawnych i faktycznych, choć niewątpliwie musi najpierw wiedzieć jak zrobić to poprawnie. Możliwości ma wiele – internet, biura darmowych porad prawnych, kancelarie adwokackie i radcowskie, a nawet zatrudnienie odpowiedniego prawnika będą dobrymi rozwiązaniami. Dopuszczalna jest także sytuacja, w której sam przedsiębiorca wyspecjalizuje się w określonej dziedzinie prawnej albo ukończy studia prawnicze.
Co obejmuje obsługa prawna firmy?
Zakres takich usług jest naprawdę ogromny. Od drobnych spraw bieżących po cięższe sprawy sądowe. Obowiązują tutaj zatem zasady podobne do tych, które stosują się do wyboru formy płatności za obsługę – to przedsiębiorca wspólnie z prawnikiem decydują o tym, jakie obowiązki będą wykonywane w ramach usługi.
Niezależnie jednak od tego, co wchodzi w skład usługi, należy zadbać o to, aby wybrać firmę, która rzetelnie i profesjonalnie zadba o jakość świadczonych usług. Jeżeli szukasz firmy z Ełku, która poprowadzi obsługę twojej firmy na najwyższym poziomie, warto zapoznać się z ofertą Kancelarii Podatkowej Tax-Lex.
Koszty obsługi prawnej
Niestety, nie da się jednoznacznie określić kosztów obsługi prawnej jeżeli nie znamy sytuacji i zakresu pomocy prawnej potrzebnej w firmie. Można zatem przyjąć, że kosz usługi prawnika będzie ustalany na podstawie branży w jakiej działa firma, trudności, którą prawnik musi rozwiązać oraz indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Wiele też zależy od samej formy współpracy. Tutaj do wyboru mamy dwa warianty – okazyjna pomoc oraz stała współpraca z prawnikiem przy bieżących sprawach firmowych.
Jeżeli chodzi o pierwszy wariant – okazyjnej pomocy – okazuje się, że ich cena jest zazwyczaj wyższa niż cena stałej obsługi prawnej. Co więcej, bardzo często wariant drugi, czyli „abonament” miesięczny daje przedsiębiorcy pole do delikatnych negocjacji ceny.
Koszty stałej obsługi firmy
Wysokość kosztów obsługi prawnej firmy mieści się w granicach od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy miesięcznie – przy założeniu, że mówimy tutaj o wynagrodzeniu stałym, a nie zmiennym. Oczywiście istnieją firmy, które angażują prawników za o wiele większe stawki, rzędu nawet kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.
Należy jednak zaznaczyć, że mała liczba spraw do załatwienia w przedsiębiorstwie nie zawsze będzie oznaczała niższe koszty pomocy prawnej. Wszystko zależy od umownych ustaleń w tym zakresie oraz od trudności danej sprawy – czasem nawet jedna sprawa może wygenerować koszty porównywalne do kilku czy nawet kilkunastu mniejszych spraw.
Dobrym rozwiązaniem dla firm będzie także obsługa kadrowo-płacowa, która zdecydowanie ułatwi i przyśpieszy pracę na formalnościami.
Czy istnieje limit kosztów przy obsłudze prawnej?
Tak naprawdę jedyne limity wynagrodzenia prawniczego występują w przypadku notariusza – rejenci nie mogą bowiem pobierać opłaty przekraczającej określony limit, wynikający ze specjalnego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Mogą oczywiście żądać niższego wynagrodzenia za swoje usługi, co jak się okazuje, nie jest wcale rzadkością.
Pozostała grupa prawników nie posiada jednak limitów w zakresie własnego wynagrodzenia. To od zawartej umowy z przedsiębiorcą zależy, jak wysoka będzie ich pensa (zarówno ta stała, jak i jednorazowa). Takie rozwiązanie ma dla przedsiębiorców duże korzyści – na rynku usług prawnych panuje spora konkurencja, a co za tym idzie, także ciekawy rozstrzał cen. Adwokaci, doradcy i radcy prawni prześcigają się w cenach, aby tylko przyciągnąć nowego klienta i zyskać stałą obsługę w jego firmie.