„Ełk Będzie Czytane” czyli wyjątkowe czytelniczy festiwal

„Ełk Będzie Czytane” czyli wyjątkowe czytelniczy festiwal

Mamy już za sobą pierwszy dzień festiwalu „Ełk Będzie Czytane”. Odbył się on w Miejskiej Bibliotece Publicznej i tam też zorganizowano warsztaty literacko-muzyczne o zaszczytnej nazwie „Miasteczko Humorki”. Poprowadziła je Agnieszka Zimnowodzka.

Skoro mowa o wydarzeniu czytelniczym, to nie mogło także zabraknąć spotkani autorskiego. Pisarką, która się na nim pojawiła była Joanna Krzyżanek.

Osoby, które przyszły na to wydarzenie mogły dowiedzieć się czegoś więcej na temat literatury. Być może część z tych osób przypomniała sobie o zaległych książkach, które wciąż leżą na półce i się kurzą.

W podobny sposób we wspieranie czytelnictwa zaangażowała się biblioteka w Opocznie.

Promowanie czytelnictwa

Promowanie czytelnictwa jest już tradycją w Polsce. Praktycznie na co dzień możemy natknąć się na kampanie, mające na celu zwiększenie poziomu czytelnictwa w naszym kraju. Wszyscy wiemy, że warto czytać, choć czasem nam trzeba o tym przypominać.

Takie kampanie zwykle wspominają o zaletach czytania i o tym, co warto czytać. Mimo to same plakaty czy filmy nie wystarczą. Przydatne są również specjalne spotkania i wydarzenia, których celem jest zachęcenie ludzi do książek.

Promowanie czytelnictwa nie tylko ma na celu zachęcenie kogoś do rozpoczęcia czytania. Innym jego celem jest przypomnienie dawnym czytelnikom o książkach, które kiedyś czytali, a potem zapomnieli.

Dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego w ogóle warto sięgnąć po lekturę? Zależy jaką. Jeśli mówimy o powieściach i opowiadaniach, to ich celem jest przede wszystkim pobudzeniem naszej wyobraźni. Dzięki wyobrażaniu sobie fikcyjnych wydarzeń jesteśmy w stanie szybko rozwinąć naszą zdolność abstrakcyjnego myślenia.

Oprócz tego w fikcyjnych losach fikcyjnych postaci znajdziemy dużo mądrości, które mogą nam się przydać w życiu. Prawda jest taka, że większość problemów, jakie napotykamy na co dzień, ktoś już zdążył opisać.

Dzięki opisanym w książce problemom możemy się zainspirować w celu szybkiego znalezienia rozwiązania. Samo czytanie to jednak za mało. Musimy wykształcić sobie umiejętność wykorzystywania informacji w prawdziwym życiu. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że czytanie coś nam dało.