Zaprzysiężenie w Ełku. Przyjechał minister obrony

Zaprzysiężenie w Ełku. Przyjechał minister obrony

Wojska Obrony Terytorialnej właśnie poszerzają swoje zasoby. Na początku lipca rozpoczęła się akcja „Wakacje w mundurze”, w której wzięli udział kandydaci na żołnierza. Po odbycie szkolenia i zaprzysiężeniu będą mogli stać się częścią prawdziwej polskiej armii. WOT, na które często patrzy się ze sceptycyzmem, pokazują jak ważnym filarem polskiej armii są naprawdę. W uroczystości wziął udział minister obrony i 80 świeżo upieczonych żołnierzy.

Uroczyste zaprzysiężenie na Placu Jana Pawła II

Zaprzysiężenie odbyło się na Placu Jana Pawła II o godzinie 11. Uroczystą przysięgę złożyło aż 80 ochotników. Swoje szkolenie zaczęli oni 8 lipca. Z początku jednak plany były inne, bo wydarzenie miało mieć miejsce w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Tam w końcu mieści się słynne Centrum Edukacji Mundurowej.

Niestety plany się trochę pokomplikowały i trzeba było zmienić miejsce zaprzysiężenia. Na nowe miejsce wybrano Plac Jana Pawła II. Tam pojawiło się 80 ochotników, którzy w towarzystwie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka złożyli przysięgę, że jako żołnierze będą bronili ojczyzny.

Nowi żołnierze na Warmii i Mazurach

Kandydaci rozpoczęli swoje szkolenie podstawowe 8 lipca. Teraz będą należeć do lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach. Zasilą oni aż 5 batalionów, znajdujących się w Giżycku, Braniewie, Morągu, Olsztynie i Ełku.

Ochotnicy rozpoczęli swoje szkolenie dzięki akcji „Wakacje w mundurze”. Oznaczała ona zorganizowanie wakacyjnych szkoleń dla osób myślących o karierze wojskowej. Głównie chodził o studentów i uczniów szkół średnich. Gdy już ukończyli szkoleni, wzięli udział w uroczystym zaprzysiężeniu, a towarzyszył im minister obrony. Będą oni teraz bronić ojczyzny w kryzysowych sytuacjach a szkolenie, które odbyli, ich do tego kwalifikuje.

WOT otworzył swoje drzwi na nowych kandydatów nie tylko na Warmii i Mazurach. Dowiedz się także, jak „Wakacje z WOT” przebiegły w województwie lubelskim.

WOT w Ełku

Już od 2018 roku w Ełku stacjonują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady WOT wchodzi aż 3 tysiące żołnierzy. Jednostka będzie obchodzić w tym roku swoje pięciolecie.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Pozostałymi są Marynarka Wojenna, Wojska Lądowe, Siły Powietrze i Wojska Specjalne. Choć część osób patrzy na WOT sceptycznie, to są one bardzo ważną częścią polskiej obronności. Między innymi brali udział w zabezpieczanie polskich granic po ostatnim kryzysie imigracyjnym wywołanym eskalacją w Afganistanie.

Żołnierz Obrony Terytorialnej otrzymuje zasłużone uposażenie a także dodatki do niego. W czasie swojej służby ma także możliwość otrzymania dofinansowania na kursy i szkolenia.