Zabytkowy naszyjnik znaleziony na terenie budowy

Zabytkowy naszyjnik znaleziony na terenie budowy

Zabytkowy naszyjnik znaleziony przy okazji budowy drogi ekspresowej

Zabytkowy naszyjnik : najważniejsze znalezisko na wykopalisku archeologicznym w okolicy przyszłej drogi ekspresowej.

Odcinek Ełk Południe-Wysokie jest w tym momencie cały rozkopany. Wiąże się to z budową nowej drogi ekspresowej, którą zleciła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W okolicy jednak znaleziono XVIII-wieczny cmentarz, którego zbadaniem zajęli się archeolodzy. Terytorium wykopalisk wyniosło powyżej 60 arów, a tam udało się znaleźć 374 obiekty archeologiczne. Część z nich pochodzi z okresu nowożytnego, choć znajdują się także przedmioty datowane na czasy drugiej wojny. Najciekawszym odkryciem okazuje się bursztynowy naszyjnik.

Bursztynowy naszyjnik. Cenne znalezisko

Najważniejszym znaleziskiem jest w tym momencie bursztynowy naszyjnik. Ładnie ukształtowane bursztynowe kuleczki wiszą obok siebie na sznurku, a wieńczy je inny kawałek bursztynu w kształcie serduszka. Możemy sobie wyobrazić, że bardzo gustownie ozdabiał szyję pewnej eleganckiej kobiety.

Prace archeologiczne w pobliżu budowy drogi

Archeologom udało się odkryć także drobne obiekty takie jak monety. Wśród nich znalazł się fenig z roku 1864 oraz szeląg elbląski wybity w roku 1762. Natrafiono także na elementy biżuterii takie jak spinki, koraliki, obrączki, zawieszki czy medaliki. Dzięki takim odkryciom możemy dużo lepiej zrozumieć, jak na naszej ziemi żyli ludzi przed stuleciami.