Zabytkowy naszyjnik znaleziony na terenie budowy

by Oskar Mazej
zabytkowy naszyjnik

Zabytkowy naszyjnik znaleziony przy okazji budowy drogi ekspresowej

Zabytkowy naszyjnik : najważniejsze znalezisko na wykopalisku archeologicznym w okolicy przyszłej drogi ekspresowej.

Odcinek Ełk Południe-Wysokie jest w tym momencie cały rozkopany. Wiąże się to z budową nowej drogi ekspresowej, którą zleciła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W okolicy jednak znaleziono XVIII-wieczny cmentarz, którego zbadaniem zajęli się archeolodzy. Terytorium wykopalisk wyniosło powyżej 60 arów, a tam udało się znaleźć 374 obiekty archeologiczne. Część z nich pochodzi z okresu nowożytnego, choć znajdują się także przedmioty datowane na czasy drugiej wojny. Najciekawszym odkryciem okazuje się bursztynowy naszyjnik.

Bursztynowy naszyjnik. Cenne znalezisko

Najważniejszym znaleziskiem jest w tym momencie bursztynowy naszyjnik. Ładnie ukształtowane bursztynowe kuleczki wiszą obok siebie na sznurku, a wieńczy je inny kawałek bursztynu w kształcie serduszka. Możemy sobie wyobrazić, że bardzo gustownie ozdabiał szyję pewnej eleganckiej kobiety.

Prace archeologiczne w pobliżu budowy drogi

Archeologom udało się odkryć także drobne obiekty takie jak monety. Wśród nich znalazł się fenig z roku 1864 oraz szeląg elbląski wybity w roku 1762. Natrafiono także na elementy biżuterii takie jak spinki, koraliki, obrączki, zawieszki czy medaliki. Dzięki takim odkryciom możemy dużo lepiej zrozumieć, jak na naszej ziemi żyli ludzi przed stuleciami.

Related Posts