W Ełku uczczono pamięć ofiar wojny

W Ełku uczczono pamięć ofiar wojny

7 maja w Ełku miały miejsce obchodu zakończenia drugiej wojny światowej. Rozpoczęły się oczywiście mszą świętą, którą odprawiono w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Później uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik „W Hołdzie Poległym Polakom za Wiarę i Ojczyznę”. Tam złożono kwiaty. Udział w obchodach wzięli Teresa Ostrowska, Prezes Regionalnego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny i Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Cała Polska pamięta

Polakom nie trzeba przypominać o serii tragedii, jakie miały miejsce podczas drugiej wojny światowej. Jesteśmy jednym z tych narodów, które w tamtym czasie cierpiały najmocniej i trudno się dziwić, że te wydarzenia są w nas nadal żywe. Dlatego co roku pogrążamy się w smutku, gdy obchodzimy uroczystości dotyczące tamtych czasów. Smutną data są dla nas przede wszystkim 1 i 17 września. Kiedy naszym babciom i dziadkom na początku wrześnie 1939 rok wydawało się, że gorzej nie będzie, na polskie ziemie weszła armia drugiego okupanta. Tak właśnie rozpoczął się dla nas bardzo trudny okres, który na szczęście udało się przetrwać. Polska znów podniosła się z kolan, mimo że czekała ją jeszcze wiele lat komunizmu. Po raz kolejny jednak udowodniliśmy, że polskiego narodu nie da się zniszczyć.

Zobacz, jak uroczystości z okazji tego dnia wyglądały w Sandomierzu!

Ełk w czasie wojny

A jak wyglądało życie ełczan w trakcie drugiej wojny światowej? Istniały tutaj miejsca pracy przymusowej dla bardzo dużej liczby osób. Z kilku powodów, było to idealne miejsce dla Armii Krajowej do prowadzenia prac wywiadowczych. Nie obyło jednak bez walk. Krwawe starcia miały miejsce w roku 1945, kiedy Armia Czerwona postanowiła odbić miasto Niemcom. Skoczyło się to tym, że Niemcy opuścili Ełk, a Rosjanie zaczęli grabić na potęgę i niszczyć budynki. Szacuje się, że aż połowa zabudowań miasta uległa całkowitemu zniszczeniu. Tego samego roku powołano jeszcze polską administrację, która przejęła zniszczone miasto. Był to pierwszy raz w historii, kiedy Ełk znalazł się w granicach państwa polskiego.