Ełk upamiętnia zakończenie drugiej wojny światowej

Ełk upamiętnia zakończenie drugiej wojny światowej

Zakończenie drugiej wojny światowej – Ełk pamięta.

Zakończenie drugiej wojny światowej miało miejsce 8 maja 1945. Taką w każdym razie datę przyjęliśmy w Polsce ze względu na naszą perspektywę. Tego dnia co roku mają miejsce specjalne uroczystości. Jednym z takich miast, które pamiątają, by odpowiednio uczcić ten dzień jest Ełk. W tym roku ze względu na obostrzenia, trzeba było uczcić to wydarzenie skromnie. Mimo to nie zrezygnowano jednak z uroczystości całkowicie.

Ełk upamiętnia zakończenie drugiej wojny światowej

Między innymi odbyła się msza w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Taka msza obywa się co roku w tym kościele w intencji ofiar poległych w drugiej wojnie światowej. Innym ważnym elementem było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym te ofiary. Kwiaty złożyli Tomasz Adrukiewicz, prezydent Ełku, oraz Artur Urbański, jego zastępca. Dzien ten jest także Ogólnopolskim Świętem Dzieci Wojny, które sejm ustanowił 8 maja 2017 r.

Druga wojna światowa i jej długotrwałe skuti

Druga wojna światowa to ten element naszej historii, który wciąż zbiera swoje żniwo. W końcu to po wojnie zwierzchnictwo nad naszym krajem przejął Związek Radziecki, niszcząc całkowicie naszą gospodarkę oraz próbując także niszczyć nasze dziedzictwo kulturowe. Efekty tamtych czasów widzimy do dzisiaj. Chociażby dlatego jest to dla nas tak ważne, aby pielęgnować pamięć po tamtych czasach i przekazywać ją młodszym pokolenium. Młodzi powinni wiedzieć, jakie rzeczy działy się w przyszłości i jakie były ich konsekwencje. Jeśli więc mamy w rodzinie historie związane z uczestnictwem w wojnie, powinniśmy mówić o tym naszym dzieciom.

Jest też oczywiście druga strona tego medalu. Było wiele Polaków, którzy woleli rozstać się naszym dziedzictwem narodowym i służyć obcemu mocarstwo. Wielu z nas ma przecież w rodzinie dawnych funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Jak się z tym pogodzić i jak o tym mówić dzieciom? Na pewno nie jest to łatwe, ale musimy próbować stawiać czoło naszej – nierzadko – trudnej historii.