Aktywna Wymiana Ekologiczna przebiegła zgodnie z planem

Aktywna Wymiana Ekologiczna przebiegła zgodnie z planem

Aktywna Wymiana Ekologiczna w Ełku

Aktywna Wymiana Ekologiczna to akcja, której celem była wymiana niepotrzebnych rzeczy na zupełnie nowe. Odbyła się ona 24 września w piątek na hali sportowo-widowiskowej MOSIR-u. Akcję zorganizowała Stopa oraz Fundacja Aktywna. Nie jest to ich pierwsza inicjatywa tego typu, ponieważ rok wcześniej działo się to samo. Celem jej było uratowanie ubrań przed wyrzuceniem.

Bardzo często pozbywamy się rzeczy, które tak naprawdę wciąż nadają się do użytku. Są nimi między innymi ubrania, w których z jakichś powodów już nie nosimy. Wcale nie muszą lądować one na śmietniku. Zamiast tego może je przygarnąć ktoś, komu będą bardziej potrzebne.

Podstawowe założenia akcji

Do wzięcia udziału w akcji zaproszono praktyczni wszystkich. Skierowano ją do tych, którzy mają dużo ubrań, w których nie chodzą. Dzięki temu udało się uchronić je przed zmarnowaniem i wylądowaniem na śmietniku.

Akcję zorganizowano z myślą nie tylko o osobach, które nie mogą kupić sobie nowych ubrań ze względu na status materialny. Chodzi także o ratowanie środowiska. Może się wydawać, że ubrania nie stanowią takiego zagrożenia dla środowiska naturalnego jak plastik, ale tu chodzi o coś więcej. O to, abyśmy ograniczyli zakupy i dawali starym przedmiotom nowe życie. To co może nam się wydawać niepotrzebne, może znaleźć swoje nowe zastosowanie. Nie oznacza to, że całkowicie powinniśmy przestać robić zakupy, ale zawsze powinniśmy do nich podchodzić z głową i zastanawiać się, czy naprawdę potrzebujemy tego, co chcemy kupić.

Co oddali mieszkańcy Ełku?

Podczas akcji mogliśmy zaobserwować ludzi zostawiających różnego rodzaju towary. Były tam nie tylko ubrania ale także pościel, koce, obrusy i zasłony. Pomijając tekstylia, pojawiły się tam także przedmioty związane z urodą i rozrywką. Chodzi o kosmetyki, książki i zabawki dla dzieci. Część osób oddała również nieco sprzętu kuchennego. Nowy sprzęt do naszej kuchni nie jest tanią rzeczą, a jednak wciąż wiele osób wyrzuca stare garnki czy sztućce, gdy tylko stwierdza, że ma ich za dużo, lub kupi sobie ładniejsze. Zamiast tego możemy je komuś oddać, zwalniając tę osobę z konieczności zrobienia zakupów. Pomagamy wtedy nie tylko temu komuś, ale też naszej planecie.