Ełcka Kolej Wąskotorowa zyskuje na popularności; możliwe wydłużenie trasy w przyszłości
Popularność Ełckiej Kolei Wąskotorowej (EKW) stale rośnie, szczególnie jeśli chodzi o wycieczki parowozem. Miasto Ełk, które zarządza koleją, zauważa, że coraz więcej osób korzysta z tej atrakcyjnej formy turystyki. Może to prowadzić do wydłużenia trasy kolejki, ponieważ trwają negocjacje z PKP SA na temat możliwości przejęcia dodatkowych nieruchomości.
Sezon turystyczny na Ełckiej Kolei Wąskotorowej oficjalnie się zakończył. Miasto Ełk, będące obecnym zarządcą tej instytucji, jest bardzo zadowolone z wyników frekwencji. Jak mówi Tomasz Walczuk z Wydziału Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miasta w Ełku, popularność przejazdów jest zauważalna nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale także wśród turystów odwiedzających region.
Według danych podanych przez Walczuka, w 2022 roku EKW przewiozła około 16,7 tysięcy pasażerów 185 pociągami. W tym roku liczba ta wzrosła do około 17,8 tysięcy pasażerów korzystających z 187 przejazdów. Największym zainteresowaniem cieszą się wycieczki parowozem Px48, które zawsze są w pełni zarezerwowane. Oferta turystyczna obejmuje również przejazdy spalinowozami oraz wybór pomiędzy zamkniętymi wagonami pasażerskimi a otwartymi wagonami letnimi.
Walczuk podkreśla jednak, że utrzymanie funkcjonowania kolejki wymaga ciągłych inwestycji. Miasto Ełk obecnie przeprowadza dwie procedury przetargowe. Pierwszy ma na celu wybranie wykonawcy remontu torowiska na odcinku Ełk – Sypitki. Drugi dotyczy przebudowy i adaptacji budynku mieszkalno-magazynowego na potrzeby administracyjne i biurowe. Obie te inwestycje mają zostać sfinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, ponieważ zarówno kolejka, jak i budynek są zarejestrowane jako zabytki.