Śmieciomaty w Olsztynie. Co to takiego?
Śmieciomaty w Olsztynie. Co to takiego?
Śmieciomaty w końcu przybyły do Olsztyna. Nie jest to coś popularnego w Polsce, ale w innych krajach Europy przyjęło się całkiem nieźle. Idea jest taka, że do ścmieciomatu wrzucamy puszkę albo plastikową butelkę i otrzymujemy za to kupony. Taki system nagradzania ma na celu zmotywować ludzi do segregacji śmieci, zamiast bezrefleksyjnego wyrzucania wszystkich razem.
Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?
Puszki i butelki PET mają bardzo negatywny wpływ na środowisko. Mimo to często możemy znaleźć je walające się gdzieś na trawie czy nawet chodniku. Niesegregowanie śmieci może przynosić bardzo złe skutki, jeśli chodzi o ochronę otaczającej nas przyrody. Dlatego właśnie zaleca się, by śmieci wrzucać do odpowiedniego pojemnika. Tworzywa sztuczne do żółtego, papiero do niebieskiego itd. Niestety wiadomo, że wiele osób wciąż będzie się kierować wygodą i wszystkie śmieci wyrzucać razem. Po to własnie powstały śmieciomaty, aby tak móc wrzucać puszki i butelki, które nie są zbyt przyjazne środowisku naturalnego.
Postawienie śmieciomatów jest częścią projektu z ostatniego Budżetu Obywatelskiego. Zadanie to przyjęło nazwę „Pierwsze w Olsztynie Śmieciomaty z nagrodami – Czyste Pojezierze, Czyste Trawniki, Czysty Zysk. Podczas głosowanie, aż 2305 osób opowiedziało się za tą inicjatywą.
Jak działa śmieciomat?
Jeżeli mamy butelkę PET albo puszkę z kodem kreskowym, to wkładamy ją do automatu tak, aby czytnik zweryfikował to, co wrzucamy. Na podstawie ilości wrzuconych przez nas śmieci otrzymujemy kupony. Na ten moment stoją one w PSS Społem Kalinka (ul. Kołobrzeska) i PSS Społem Malwa (al. Piłsudskiego). Można z nich skorzystać w tych samych godzinach, w których otearte są sklepy, czyli kolejno 6:00-20:00 (pon-sob), 8:00-15:00 (nd) oraz 7:00-21:00 (pon-sob), 9:00-19:00 (nd).
Według szacunków koszt utrzymania takie śmieciomaty może wynieśc między 17,1 tys. a 24,6 tys. zł. Czy jest to duży wydatek? Pewnie część osób powie, że to tylko zmarnowane pieniądze, które wcale nie poprawią sytuacją, jak chodzi o ochronę środowiska. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednak patrzeć na to optymistycznie i oczekiwać, że jednak mieszkańcy Olsztyna zaczną przykładać większą wagę do tego, gdzie wrzucają swoje odpady. Wszak celem całej tej inicjatywy jest zmniejszenie puszek i plastikowych butelek w mieście.
Nagrody za segregację
Za segregację można teraz dostać nagrody i nie chodzi tu wcale o segregację ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych. Po oddaniu butelek PET i puszek do śmieciomatu, otrzymamy specjalne punkty. Te z kolei możemy wymieniać na takie drobne nagrody jak bilet do kina albo zniżki na korzystanie z autobusów czy tramwajów.
Butelki PET – wpływ na środowisko
Ponoć plastikowa butelka rozkłada się aż przez 900 lat. Oznacza to, że gdyby istniały one już w średniowieczu, to wciąż duża część plastiku zaśmiecała by nasze lasy i pola. Podczas tego 900-letniego rozkłądy zaczynają sięz niej wydobywać substancje, które barzo źle oddziałują na rośliny i zwierzęta. Musimy o tym pamiętać zwłaszcza w lesie. Podczas leśnego spaceru wciąż od czasu do czasu możemy znaleźć jakiś plastik albo puszkę po piwie.
Oznacza to, że wiele leśnych roślin i zwierząt będzie musiało żyć w zanieczyszczonym środowisku. Nie było wcześniej epoki, w ktorej to zagrożenie by istniało, więc nie jesteśmy w stanie przewidzieć całkowicie długotrwałych skutków. Nie wiemy, jak dokładnie na faunę i florę wpłynie rozkładający się przez kilkaset lat plastik. Czy nie jest to wystarczająca motywacja, aby jednak segregować?