Ełk ma nową karetkę. Kosztowała pół miliona

Ełk ma nową karetkę. Kosztowała pół miliona

Ełk dostał właśnie nową karetkę

Szpital Pro-Medica w Ełku może się pochwalić nową karetkę, które wyposażenie kosztowało 550 tysięcy złotych. Tak właśnie kończy się realizacja regionalnego programu opracowanego przez ministerstwo zdrowia. Jak będą wyglądać dalsze inwestycje w rozwój medycyny w regionie? Jest jeszcze kilka spraw, które wymagają sfinansowania. 10 karetek to zdecydowanie za mało, aby dobrze wyposażyć całe województwo. Potrzebne byłoby jeszcze kilka serii takiego programu

Medyczna inwestycja

Na terenie całego województwa zakupiono dziesięć ambulansów. Wynika to z projektu o nazwie „Program wymiany ambulansów”, który zainicjowało Ministerstwo Zdrowia. Pojazdy te trafiły do szpitali w Lidzbarku, Nidzicy, Działdowie, Kętrzynie, Olecku, Iławie, Mrągowie i Szczytnie. Ministerstwo uzasadnia, że celem tej inwestycji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli województwa.

Dlaczego karetki są takie drogie?

Jeśli porównamy cenę ambulansu z naszymi samochodami osobowymi, to szybko zauważymy dużą rozbieżność. Dlaczego są one takie drogie? Zauważmy, że karetka nie jest jedynie pojazdem, które ma na celu dojazd z punktu A do punktu B. Musi się w nim znajdować odpowiedni sprzęt, który umożliwi udzielanie pomocy na miejscu. Są one dostosowane do tego, aby mógł się zmieścić w każdy rodzaj pacjenta i aby możliwe było jego komfortowe wprowadzenie. Nie byłoby możliwe wyprodukować całego tego sprzętu w kwocie podobnej do ceny przeciętnego samochodu osobowego.