Dziesięciolecie Muzeum Historycznego w Ełku

Dziesięciolecie Muzeum Historycznego w Ełku

Muzeum historyczne świętowało swój jubileusz. Jednym z elementów tego świętowania było odsłonięcie Ścieżki Edukacyjnej o zaszczytnej nazwie „Co kryje stara lokomotywownia czyli nauka przez zmysły”. Warto wspomnieć, że Muzeum Historyczne to jedna z ciekawszych atrakcji w Ełku, choć oczywiście nie jedyna.

Oczywiście 10-lat istnienie to okazja, której nie można zignorować. Nie tylko przygotowano specjalne atrakcje na ten dzień, ale też zapowiedziano kilka planów. Prezydent Andruszkiewicz bardzo ceni sobie ten obiekt i bardzo by chciał rozszerzyć jego ofertę. Problemem mogą być jednak kwestie finansowe. Czy uda się je pokonać?

Co prezydent planuje na przyszłość?

Choć muzeum samo w sobie kojarzy się z historią, to władze miasta mają swoje pomysły także na przyszłość. Prezydent Tomasz Andruszkiewicz mówi, że bardzo chętnie postawiłby ekspozycję stałą tuż obok siedziby budynku.

Dlaczego więc ta ekspozycja stała jeszcze nie istnieje? Problem jest taki jak zawsze. Brak funduszy. Każda inwestycja wymaga pozyskania środków, które niestety nie zawsze są dostępne.

Jak więc pozyskać pieniądze na zrealizowanie tego planu? Jako pierwsze na myśl przychodzą pieniądze ze środków wojewódzkich. Będzie wymagało to oczywiście długich starań, które zawsze wiążą się z ryzykiem odmowy.

Kolejnym problem czujność mieszkańców. Zawsze gdy władze przymierzają się do nowej inwestycji, pojawiają głosy za i przeciw. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że publiczne pieniądze pochodzą z ich kieszeni. Mają więc prawo oczekiwać określonych wyników tych wydatków.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Historyczne w Ełku?

Muzeum Historyczne, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu przybliżyć gości do danych zagadnień historycznych. Wiedza na temat historii jest bardzo ważna, bo pomaga nam zrozumieć teraźniejszość. Dlatego zachęca się szczególnie młodsze osoby, aby odwiedzały tego typu placówki.

Muzeum Historyczne zawiera bardzo dużo unikatowych ekspozycji, które dużo nam mówią na temat poszczególnych okresów. Oglądanie ich na żywo to zdecydowanie dużo lepsza forma nauki niż bierne ślęczenie nad książką.

Nie można też powiedzieć, że muzea są nudne. Zwłaszcza Muzeum Historyczne w Ełku, którego władze dbają o różnego rodzaju urozmaicenia. Dzięki temu można odkrywać coś nowego za każdym razem, gdy się tam powraca.