Atrakcje w Ełku – propozycje na spędzanie czasu

Atrakcje w Ełku – propozycje na spędzanie czasu

Atrakcje w Ełku – lista najciekawszych miejsc

Atrakcje w Ełku są naprawdę warte odwiedzenia, zwłaszcza jeśli mieszkamy na Warmii. Jeśli pochodzimy z okolic Olsztyna i zastanawiamy się, gdzie udać się na jednodniową wycieczkę, to polecamy właśnie Ełk. Zabytki w Ełku to między innymi dawny zamek krzyżacki, który może nas czegoś nauczyć o historii. Ważne jest, żeby nasze wycieczki były edukacyjne i pozostawiały po sobie jakieś ślady.

Podczas wycieczki do Ełku możemy też zażyć trochę sportu. Największą ofertę sportową ma dla nas Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i to właśnie jego oddziały są najlepszymi atrakcjami w Ełku dla osób, kochających sport. Oznacza to, że będziemy mogli poćwiczyć na siłowni plenerowej, popływać, pouprawiać areobik a nawet zagrać w mini-golfa. Czy wizyta w ełckim MOSiR-ze nie wydaje się wystarczająco dobrym pretekstem, żeby odwiedzić to miasto?

Poniżej sugerujemy kilka strategicznych miejsc, które warto zwiedzić w Ełku. Jeśli szukamy rozrywki, a nie znamy miasta, to rozeznanie może nam przyjść z lekką trudnością. Dlatego właśnie spróbujmy wspólnie przyjrzeć się najciekawszym atrakcjom Ełku, aby zdecydować, co sprawi nam największą frajdę.

Siłownie plenerowe – sport na świeżym powietrzu

Jedną z ciekawych czynności, jakie można robić w Ełku jest trening na siłowni plenerowej. Obiekt taki możemy znaleźć przy ul. Piłsudskiego 27, a dlaczego warto wybrać się na taką siłownie? Zazwyczaj siłownie są płatne, jeśli mówimy o lokalach specjalnie do tego przeznaczonych. Rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni wydaje się więc być poważną inwestycją, która może niektórych zniechęcić. Korzystanie z siłowni plenerowej nie kosztuje jednak nic. Wystarczy trochę chęci i już możemy sobie na niej poćwiczyć.

siłownia plenerowa

W jaki sposób atrakcje w Ełku promują poprawę kondycji fizycznej? Jak już wspomnieliśmy, płatne siłownie oznaczają pewną inwestycję i wymagają zaangażowania. Zwykle wstęp do nich wymaga specjalnego karnetu, a więc nie zawsze możemy przyjść raz na próbę. Jeśli zaś kupimy karnet i po chwili nam się odechce, to już nie otrzymamy naszych pieniędzy z powrotem.

Spędźmy trochę czasu na siłowni plenerowej, a od razu poczujemy się lepiej!

Siłownia plenerowa oferuje nam właśnie taką wizytę próbną. Co to oznacza? Takie trakcje Ełku jak siłownia plenerowa pozwalają nam na to, aby o dowolnej porze móc sobie poćwiczyć. Jeśli nie wiemy, czy chcemy na poważnie zaczynać naszą przygodę z siłownią, to wybierzmy się na ul. Piłsudskiego 27 i przekonajmy się, czy takie aktywności fizyczne nam odpowiadają.

Kiedy już poćwiczymy trochę, to sami będziemy mogli ocenić, czy jest to miejsce w Ełku warte odwiedzenia. Na terenie obiektu znajdują się przyrządy do ćwiczeń, które są naprawdę proste w obsłudze. Jeśli jednak nie będziemy mieli pewności, jak poprawnie wykonywać ćwiczenie, to żaden problem. Zawsze możemy zerknąć na szczegółową instrukcję wykonywania ćwiczeń.

Takie atrakcje Ełku mogą się wydawać nieprzychylne osobom leniwym. Dlaczego? Ponieważ odbierają one pretekst do unikania siłowni. Jeśli wszystkie siłownie wymagają karnetów, to problemy finansowe mogą być naszym powodem, aby z nich nie korzystać. Tutaj wszystko mamy za darmo, więc wystrczy jedynie ruszyć się z domu.

Na przyrządach do ćwiczeń możemy ćwiczyć wiele różnych partii mięśni. Od bicepsów aż po mięśnie ud. Warto oczywiście pamiętać, że trening zawsze musi być umiarkowany i przemyślany. Złe wykonywanie ćwiczeń może prowadzić do tego, że się nadwerężymy lub będziemy mieć nieprzyjemne zakwasy. Ćwiczenia fizyczne są świetną sprawą, ale muszą być wykonywaną z głową. Jeśli jednak głowę mamy na karku, to wszystkie atrakcje turystyczne w Ełku powinny nam mieć coś do zaoferowania.

Co warto zobaczyć w Ełku?

minigolf ełk

Zaraz obok siłowni plenerowej znajdziemy pole do mini-golfa. Niektórzy mogą zastanawiać się, czym się różni golf od mini-golfa, choć nazwa sugeruje prostą odpowiedź: „rozmiarem”. Faktycznie, rozmiar pola ma tutaj znaczenie, gdyż jest ono dużo mniejsze. Ale to nie wszystko, bo panują też nieco inne zasady.

Przede wszystkim mini-golf jest tak wymyślony, żeby nadawał się na rozrywkę dla całej rodziny. Powinny więc cieszyć z niego też osoby najmłodsze. Gra w mini-golfa może być idealną odpowiedzią na pytanie, jak spędzić czas z dziećmi w Ełku.

Gdzie uprawiać sport w Ełku? Pole do mini-golfa, siłownia plenerowa i basen to niektóre z propozycji.

Oczywiście nie chodzi o to, że mini-golf jest tylko dla dzieci. Nawet jeśli jesteśmy w gronie samych dorosłych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w tym sporcie. Dawniej golf był czymś bardzo rzadkim, co większość Polaków kojarzyła jedynie z amerykańskich filmów. Jednak dzięki mini-golfowi, cała ta zabawa z uderzaniem kijkiem w piłeczkę bardzo się spopularyzowała. Pola do mini-golfa można dzisiaj spotkać w bardzo wielu miastach na terenie kraju.

Jeśli chodzi o pole do mini-golfa w Ełku, to wstęp na nie jest całkowicie darmowy. Co ciekawe, wypożyczalnia sprzętu też jest darmowa, wystarczy jedynie okazać dwód osobisty. Oznacza to, że można bardzo miło spędzić wspólnie czas bez konieczności wydawania zbyt dużej ilości pieniędzy. Bierzmy więc nasze dzieciaki za rękę i chodźmy pograć w mini-golfa.

A może wypad do parku wodnego?

Wymieniając atrakcje w Ełku, warto wspomnieć o parku wodnym. Cenią go sobie zarówno mieszkańcy miasta, jak i przyjezdni. Można więc go zaliczyć do jednej z ciekawszych atrakcji turystycznych w Ełku. Co takiego znajduje się na jego terenie i dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

czy park wodny i aquapark to to samo

Powiedzmy sobie szczerze – wszyscy kochamy wodę. Nawet jeśli nie umiemy zbyt dobrze pływać, to stanie pod gorącym prysznicem na pewno jest dla nas rozkoszą. Chociaż w mieście mamy plażę,  to nie zawsze jest okazja ku temu, żeby z niej skorzystać. Czasem przeszkadza nam pogoda, która potrafi zepsuć każde plenerowe spędzanie czasu. Wizyta na krytym basenie może więc być odpowiedzią na pytanie, co robić w Ełku w brzydką pogodę.

Wypad do parku wodnego może też być świetnym pomysłem w zimie, gdy jest za zimno by kąpać się na świeżym powietrzu. Mimo że coraz bardziej popularne jest morsowanie, to jednak wiele osób woli dla relaksu popluskać się w ciepłej wodzie. Takie aktywne spędzanie czasu w Ełku oferuje nam park wodny. Co w nim znajdziemy?

Jakie atrakcje czekają nas w ełckim parku wodnym? Wybierzmy się do sauny, skorzystajmy z masaży wodnych i zapiszmy się na aqua-fitness!

Basen jest oczywistym elementem parku wodnego, ale to nie wszystko. Na jego terenie mamy też do dyspozycji saunę. Jest to świetne miejsce dla wszystkich, którzy chcą z siebie wypocić wszelkie toksyny. Polecamy każdemu, kto na co dzień ma problemy ze zrelaksowaniem się. Czyli tak naprawdę każdemu, bo wszyscy chyba odczuwamy stres. Jedni stresują się pracą, inni życiem prywatnym. Każdy ma jakiś balast, który od czasu do czasu musi zrzucić. Idealnym miejscem do tego jest właśnie sauna.

sauna w ełku

No dobra, a co jeśli mamy w sobie bardzo dużo energii i nie wiemy, jak ją zużyć? Wtedy przydałyby się jakieś zajęcia fitnessowe, ale gdzie można w takich uczestniczyć? Również w Parku Wodnym! Miejsce to oferuje także zajęcia z aqua-aerobiku oraz aqua-zumby. Dlatego właśnie Park Wodny jest jedną z tych atrakcji w Ełku, które pozwolą nam na wyżycie się i popracowanie nad naszą kondycją.

Sauna jest bardzo zdrowa, ale pamiętajmy, aby nie spędzać w niej zbyt dużo czasu. Brak umiaru może mieć przykre konsekwencje.

Przed przybyciem na pływalnie musimy pamiętać oczywiście o odpowiednim sprzęcie. Znalezienie odpowiedniego stroju kąpielowego może być wyzwaniem. Zwłaszcza dla pań, które cenią sobie piękny wygląd. Czasem trzeba poświęcić trochę więcej czasu, aby zdecydować, czy chce się założyć strój jedno- czy dwu-częściowy. Oprócz tego trzeba pomyśleć również o wzorze takie stroju. Kto powiedział, że na basenie nie obowiązują kanony mody?

Oczywiście mówimy to z lekkim przekąsem, bo nie po to odwiedzamy atrakcje Ełku, żeby stresować się wyglądem. Chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i miło spędzony czas. Możemy to oczywiście osiągnąć, odwiedzając najciekawsze atrakcje turystyczne w Ełku, wliczając w to właśnie Park Wodny. Jeśli pogoda dopisuje, możemy też popływać na świeżym powietrzu, ale do tego jeszcze wrócimy.

Jak spędzić czas w Ełku?

Jesteście fanami mocnych wrażeń? W takim razie możecie spróbować czegoś nieco bardziej ekstremalnego, ale nie polecamy tego osobom z lękiem wysokości. Chodzi tutaj o park linowy, który możemy odwiedzić dzięki ełckiemu MOSiR-owi. Takie atrakcje w Ełku są przeznaczone dla ludzi lubiących ruch fizycznych i małą dawkę adrenaliny.

Choć przestrzegamy osoby z lękiem wysokości, to w takim parku nie ma się tak naprawdę czego bać. Podczas takiej ekstremalnej rundki jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni, a kontrolę nad całą sytuacją sprawuje profesjonalny personel. Bardzo wątpliwe jest więc, aby w takim miejscu mogła się nam przydarzyć krzywda.

Jednak lęk wysokości może troszkę namieszać w naszej psychice. Jeśli cierpimy na tę fobię, to nawet stanie na krześle może nas przyprawić o zawrót głowy. Chcemy przecież, żeby atrakcje w Ełku dostarczyły nam pozytywnych wrażeń, więc nie ma co zgrywać odważnego. Jeśli nie czujemy się na siłach, to powinniśmy odwiedzić inne atrakcje turystyczne w Ełku, a park linowy zostawić innym.

Atrakcje w Ełku dla dzieci: Mini-park linowy

Jeśli już jednak zdecydujemy się na wizytę w tym parku, to będziemy mieć do dyspozycji trzy trasy. Najłatwiejszą z nich jest mini park linowy, na którym świetnie bawią się dzieci. Przypomina on w zasadzie nieco rozbudowany plac zabaw. Jeśli więc jesteśmy na wycieczce całą rodziną, to powinniśmy rozważyć wybranie się do tego miejsca.

park linowy w Ełku

Puśćmy nasze dzieci na mini park linowy i zobaczmy radość na ich oczach. W międzyczasie dorośli mogą odpocząć sobie na ławce i porozmawiać o dorosłych sprawach, kiedy dzieci nie słyszą. Chociaż tak naprawdę rodziców zachęcamy, aby sami skorzystali z parku linowego. Oczywiście mowa tutaj o wyższej trasie a takie mamy dwie.

Podczas wycieczki do parku linowego zacznijmy od niskiej trasy, aby sprawdzić swoje możliwości.

Pierwsza z nich jest nazywana niską, choć jest ona wystarczająco oddalona od ziemi, by osobę z lękiem wysokości wystraszyć. Jeśli nie mamy żadnych takich oporów, to i tak na pierwszy raz lepiej spróbować tę niską. Kiedy uczymy się pływać, również nie wchodzimy od razu na głęboką wodę.

Ze względy na swoje walory rozrywkowe, park linowy jest miejscem, gdzie warto pójść w Ełku z dziećmi. Podczas naszej wspinaczki możemy poprosić towarzyszące osoby o zrobienia nam zdjęcia na pamiątkę. Mówimy tu o wycieczce z dziećmi, ale park linowy nadaje się też na inne okazje.

Jeśli jesteśmy w gronie przyjaciół i chcemy zobaczyć najciekawsze atrakcje w Ełku, to też powinniśmy się do takiego parku wybrać. Pamiętajmy jednak, że powinno się to odbywać w wyznaczonych godzinach pod okiem specjalistów. Niech nie przychodzi nam do głowy wspinanie się samodzielnie po godzinach otwarcia parku. Dopiero kiedy robimy to z głową i odpowiednim przygotowaniem, park linowy staje się jedną z całkowicie bezpiecznych atrakcji w Ełku.

Jeśli jeszcze nie wiemy, czy chcemy się wybrać do parku linowego, to możemy zapoznać się z nim online. Oficjalna strona internetowa MOSiR-u oferuje nam wirtualne zwiedzanie w 360 stopniach. Warto zapoznać się z nim, a dopiero potem podjąć decyzję. Jeśli park linowy nam się nie spodoba, to zawsze zostają inne ciekawe atrakcje w Ełku, które zasługują na naszą uwagę.

Muzeum Kropla Wody – dowiedzmy się czegoś o wodociągach.

Jednym z obiektów, jakie warto zobaczyć w Ełku jest zabytkowa wieża ciśnień. Pochodzi ona z 1895 r., ale funkcjonowała bardzo długo. Zaprzestano korzystania z niej dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku. Trudno więc myśleć o niej, jako o bardzo starym zabytku. Mimo wszystko jest ona dość ciekawym obiektem, bo dzięki niej możemy dowiedzieć się, jak wyglądał system wodociągowy w dawnych czasach. To właśnie ta wieża ciśnień odpowiadała za dopływ wody w całym mieście.

Czasami wydaje nam się, że doprowadzanie mieszkań do domów i różnych placówek jest czymś oczywistym. Jest sobie woda, a żeby mieć do niej dostęp, wystarczy sobie odkręcić kurek. Niestety sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, a w wyjaśnieniu jej mogą nam pomóc atrakcje w Ełku.

Jakie muzea w Ełku warto odwiedzić? Polecamy wizytę w Kropli Wody.

Czy dzisiaj budynek ten stoi całkowicie bezużyteczny? Okazuje się, że nie, gdyż tę starą wieżę udało się przerobić na naprawdę ciekawą atrakcję turystyczną w Ełku. Znajduje się w nim muzeum o nazwie Kropla Wody.

Znajdują się w nim eksponaty, które co nieco mogą nam pomóc zrozumieć jak działał system wodociągów na przestrzeni lat. Zobaczymy różne maszyny, które w tym celu były wykorzystywane. Może muzeum to nie jest aż tak rozbudowane jak wrocławskie Hydropolis, ale na pewno jest ciekawą ofertą edukacyjną. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Ełku z dziećmi, to powinniśmy odwiedzić Kroplę Wody wspólni. Może sami dowiemy się czegoś nowego? Jeśli jednak tematyka nas zupełnie nie interesuje, to jest jeszcze kilka innych atrakcji turystycznych w Ełku, które na nas czekają.

Nie jest to jedyny budynek muzealny w Ełku, więc jeśli lubimy muzea, to nie zniechęcajmy się do dalszej wycieczki. W mieście tym możemy też zobaczyć naprawdę interesujące muzeum historyczne. Znajduje się ono przy ul. Wąski Tor 1 i powinno zainteresować każdego miłośnika historii.

Jak aktywnie spędzić czas w Ełku?

Co robić w Ełku latem? Najlepiej pójść na plaże, a w mieście znajdziemy dwie takie. Jedna przy ul. Parkowej, druga przy ulicy Kolbego. Jeśli wybierzemy tę pierwszą, to przy plaży znajdziemy skatepark. W miejscu takim młodzież spędza czas aktywnie, dbając o swoją kondycję fizyczną. Wiele osób obecnie jest niezadowolonych tym, że młodzież dużą część swojego czasu spędza przed ekranem komputera. Takie atrakcje Ełka jak ten skatepark bardzo skutecznie łamią ten stereotyp.

skatepark

Wróćmy jednak do plaży. W lecie jest to świetne miejsce na opalanie się. Jeśli chcemy, aby promienie słoneczne trochę popieściły naszą skórę, to nie zastanawiajmy się dłużej. Bierzmy koc i rozłóżmy się w wybranej przez nas pozycji. Pamiętajmy jednak, że opalać się trzeba rozsądnie. Promienie UV bywają szkodliwe dla naszej skóry. Między innymi wysuszają ją oraz powodują oparzenia.

Spędzając czas na plaży, pamiętajmy więc, aby użyć odpowiednich kosmetyków, które zabezpieczą nas przed negatywnymi skutkami tego promieniowania. Nie chcemy chyba wyjść z plaży, wyglądając jak różowa świnka. Mimo wszystko plaża ta jest czymś, co warto zobaczyć w Ełku.

Co ciekawe, przy plaży miejskiej przy ul. Parkowej organizuje się często wydarzenia sportowe. Chodzi tu między innymi o maratony, w których można udowodnić swoją kondycję i wygrać medal. Od czasu do czasu będziemy też mieć możliwość wzięcia udziału w campingu. Jak więc widać, atrakcji w Ełku jest dużo, choć w tym pędzącym świecie nie zawsze znajdziemy czas na to, aby wszystkimi z nich się cieszyć.

Spędzanie czasu na plaży to świetny pomysł na letnie popołudnie. Pamiętajmy jednak, aby robić to z głową.

Drugą plażą miejską jest plaża przy ul. Kolbego. Ciekawym jest, że podobnie jak ta wymieniona poprzednio, oferuje nam ona inne atrakcje niż tylko wylegiwanie się w słońcu. Możemy wybrać się na camping oraz pouprawiać trochę sportu. W okolicy znajdują się boiska do koszykówki, więc jeśli kochamy ten sport, to nie czekajmy dłużej. Dla fanów ruchu fizycznego jest to zdecydowanie jedna z bardziej przyciągających atrakcji w Ełku.

A dlaczego w ogóle warto wybrać się na plażę? Z kilku różnych atrakcji turystycznych w Ełku plaża może wydawać się najmniej oczywista. Zazwyczaj nie kojarzy się ona z typową miejską atmosferą, a wręcz przeciwnie. Woda i piasek to znakomita odskocznia od miejskiego zgiełku. Nie poczujemy tam spalin samochodów, a nie naszego horyzontu nie będą zasłaniać galerie handlowe. Odwiedzając takie miejsce, możemy się bardzo miło zrelaksować i spędzić czas z przyjaciółmi.

jak spędzić czas w lecie?

Nie bójmy się też trochę zamoczyć, zwłaszcza jeśli jesteśmy dobrymi pływakami. Jest to świetne miejsce, żeby pograć w piłkę plażową, albo po prostu się popluskać. Czasami najbardziej relaksującym zajęciem jest wzajemne chlapanie się wodą. Nie jest to bardzo wyszukana rozrywka, ale pozwala nam na cieszenie się czasem spędzonym nad wodą. Chociażby z tych względów plaże te należą do najlepszych atrakcji turystycznych Ełka.

Na plaży można też uprawiać inne rodzaje sportu. Możemy poodbijać piłkę do siatkówki, albo zagrać w badmintona. Bez względu na to, jaką dyscyplinę sobie upatrzymy, powinniśmy być zadowoleni. Najważniejsze jest przecież, aby dobrze się bawić i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Wycieczka na plażę jest świetna dla osób, które zastanawiają się nad tym, jak ktywnie spędzić czas w Ełku i gdzie pójść w Ełku z dziećmi.

badminton czy babinkton?

Tak więc plażowanie (popularnie nazywane plażingiem) jest bardzo dobrym pomysłem na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną. Zwłaszcza latem, kiedy gorąca temperatura stanowczo wygania nas z domu.

Co robić w Ełku w brzydką pogodę?

Co robić w Ełku, kiedy pogoda odbiera nam chęci do jakiejkolwiek aktywności fizycznej? Gdy za oknem mróz i deszcz, to naprawdę trudno się do czegokolwiek zmotywować. Nikomu nie chce się wychodzić wtedy z domu, ani iść na spacer. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pogrążyć się w rozpaczy i rezygnować ze wszystkich form rozrywki. Możemy przecież wybrać sobie zajęcie, które wykonuje się wewnątrz budynku.

Takim zajęciem jest na przykład obejrzenie filmu w kinie. Mamy dwa ciekawe kina do dyspozycji na terenie miasta. Pierwszym jest Planet Cinema Ełk a drugim Kino ECK Ełk. Oba te kina mają nam do zaoferowania ciekawy repertuar, choć wszystko zależy od naszego gustu.

Czy wolimy teatr, czy kino? Wszystko zależy oczywiście od naszego gustu, a w Ełku znajdziemy obie takie placówki. Jeśli dobry film lub dobra sztuka teatralna to coś, co lubimy – nie zastanawiajmy się dłużej.

Niektóre osoby będą dobrze się bawić, oglądając komedie romantyczną, a inni wybiorą kino artystyczne. Kina zazwyczaj nie są pod tym względem dyskryminacyjne i mają do zaoferowania większość aktualnych premier. Dlatego możemy sami wybierać, jakie filmy chcemy obejrzeć i dobrze się na nich bawić.

Dlaczego wspominamy o kinach na liście najlepszych atrakcji w Ełku? Dlatego, że kino jest właśnie świetną atrakcją. Nawet jeśli budynku kina nie zaliczymy do typowym atrakcji turystycznych w Ełku, to jednak jest to ważny obiekt kulturowy. W historii ludzkości kino jest stosunkowo nowym wynalazkiem, a pełniło na przestrzeni lat wiele różnych funkcji.

co jest lepsze kino czy teatrKino służyło jako rozrywka, ale też jako środek artystycznego wyrazu. Wielokrotnie było też wykorzystywane do propagandy zarówno politycznej jak i dotyczącej określonych poglądów społecznych. Dzisiaj jest to bardzo wszechstronna forma sztuki, gdyż filmy można robić praktycznie o wszystkim. Do tego środki artystyczne są niemal nieograniczone. Jeśli więc zastanawiamy się, jak spędzić czas w Ełku w brzydką pogodę, to powinniśmy kupić właśnie bilet do kina.

A może zamiast kina wolimy teatr? O tej formie sztuki nie powiemy już, że jest stosunkowo nowa. Teatr towarzyszył człowiekowi już w czasach starożytnych i do dzisiaj ludzie chętnie oglądają sztuki teatralne. Jeśli uznamy, że Ełckie Centrum Kultury można zaliczyć do atrakcji w Ełku, to koniecznie się tam wybierzmy. Jest tam nie tylko kino, ale również właśnie teatr. Jeśli więc zapytacie, co warto zobaczyć w Ełku w brzydką pogodę, odpowiedź brzmi: sztukę teatralną.

Zamek Krzyżacki w Ełku: najlepszymi atrakcjami turystycznymi są zabytki

Na sam koniec musimy sobie wspomnieć o najbardziej charakterystycznej zabytkowej budowli w Ełku. Należy ona do najważniejszych atrakcji turystycznych Ełku, a chodzi oczywiście o zamek krzyżacki. Dlaczego w ogóle historia Krzyżaków jest dla Polski tak ważna?

Krzyżacy odcisnęli bardzo duże piętno na północnej części naszego kraju. Mieszkańcy Warmii, Mazur ale też Pomorza doskonale o tym wiedzą. Ma to za równo swoje dobre, jak i złe strony. Dobrą stroną na pewno jest to, że dzięki Krzyżakom możemy zwiedzać dzisiaj tak piękne zabytki na Warmii jak właśnie zamek w Ełku.

zamek krzyżacki w ełkuWszyscy pamiętamy z historii tę puszkę Pandory, jaką było ściągnięcie Krzyżaków do Polski przez Konrada Mazowieckiego. Trudno jest jednoznacznie ocenić, czy ta decyzja była słuszna czy nie. Ze względu na silne podziały w kraju, gdy Polska była rozbita na dzielnice, Konrad nie mógł liczyć za bardzo na niczyją pomocą. A potrzebował jej w starciach z żyjącymi na północy poganami. W tym celu ściągnął do polski Zakon Krzyżacki, który ufundował m.in. główną atrakcję Ełku.

Krzyżacy pozostawili po sobie zabytki w całej Polsce. Jednym z nich jest zamek w Ełku.

Być może bez Krzyżaków Konrad Mazowiecki nie dałby rady rozwiązać problemów z poganami. Mimo to jednak konsekwencje były poważne, bo weszliśmy w okres długich i wymagających wiele wysiłku wojen. Jak wiemy z historii – udało nam się z zakonem wygrać. Jednak zanim się to skończyło, Krzyżakom udało się wybudować wiele pięknych zamków. Oprócz najbardziej znanego w Malborku. Zamek w Ełku jest jedną z tych właśnie budowli, a dzisiaj miasto jest w dużej mierze kojarzone z tym właśnie budynkiem.

Jakie ciekawostki historyczne wiążą się z atrakcjami w Ełku? Ten najważniejszy zabytek w Ełku był najbardziej wysuniętą na wschód budowlą obronną Krzyżaków. Rycerze zakonu korzystali z niej jako bazy wypadowej przeciwko walkom z Litwą. Co ciekawe, sojusz Polaków z Litwinami był jednym z pretekstów, dla których Krzyżacy uważali, że mają moralne prawo prowadzenia z nami wojny. Wszakże Litwa była wtedy pogańska, a w oczach Zakonu Krzyżackiego taki sojusz był ujmą na honorze.