Szkołę w Ełku odwiedzili uczniowie z Francji

Szkołę w Ełku odwiedzili uczniowie z Francji

W Ełku pojawili się francuscy uczniowie szkoły podstawowej. Przyjechali z miejscowości o nazwie La Chapelle Saint-Luc, znajdującej się na północy Francji. Skąd w ogóle się tutaj wzięli? Otóż wycieczka ta była część realizacji programu Erasmus+. Przypominamy, że Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera uczestniczy w jednej z ersasmusowych projektów. Oznacza to, że placówka jest otwarta na wszelkie możliwe współprace międzynarodowe, zwłaszcza jeśli mają one wartość edukacyjną i pomogą uczniom lepiej zrozumiec niektóre rzeczy.

Program Erasmus

Erasmus to program, który już kilka lat temu stał się prawdziwym hitem. W jego ramach uczniowie i studenci mogą odwiedzać różne kraje i poznawać obce kultury. Oczywiście można robić to samodzielnie na wakacjach, ale uczestnictwo w tym programie pozwala na to również tym uboższym studentów, którzy być nie może nie mają zdolności do tego, aby swobodnie zwiedzać sobie świat. Erasmus jest więc jednym z tych programów unijnych, które stawiają na rozwój młodzieży i pomoc w realizacji ich celów. Wiedzą o tym doskonale między innymi uczniowie „czwórki”, którzy powitali swoich rówieśników zza granicy. Gośćmi była grupa 14 uczniów oraz 3 nauczycieli, którzy pełnili rolę ich opiekunów. Zaproszono ich również na specjalne spotkanie z zastępcą prezydenta Ełku Arturem Urbańskim.

Międzynarodowa integracja

Ważnym jest, aby uczniowie od najmłodszych lat przyzwyczajali się do tego, że na świecie żyje wiele kultur i narodowości. Przesadne zamykanie się w swoich bańkach i życie pod tzw. kloszem może przynieść bardzo negatywne skutki w dorosłym życiu. Dlatego właśnie należy dzieciom pokazywać świat takim, jaki jest, z całą jego różnorodnością. Dzięki temu możliwe, aby uczniowie dorastali w tolerancji do osób o innym pochodzeniu oraz mieli świadomość, że wszystkie kultury są bogate i mają wiele do zaoferowania. Dlatego trzeba pochwalić takie szkoły jak „czwórka” z Ełku, że organizują tego rodzaju wydarzenia. Wiele młodych osób nie ma na co dzień kontaktu z obcokrajowcami, a takie 

Innym przykładem takiej akcji może być dzień tolerancji i miłości, jaki zorganizowano w jednej ze szkół w Polkowicach.