Prezydent Ełku odwiedził niemieckie miasto Nettetal

Prezydent Ełku odwiedził niemieckie miasto Nettetal

Tomasz Andrukiewicz, obecny prezydent Ełku, razem z innymi członkami lokalnego samorządu wybrał się do miasta Nettetal. Jest to miasto partnerskie Ełku, więc wypada, aby politycy z obu lokacji utrzymywali ze sobą dobre stosunki.

Podczas spotkania miały miejsce rozmowy dotyczące dalszej współpracy między miastami. Oczywiście takie rozmowy bardzo często odbywają się telefonicznie albo online. Koniecznym jest jednak okazyjnie zobaczenie się osobiście, aby dyskusje przybrały bardziej personalny charakter.

Ełk i Nettetal – miasta partnerskie

Nettetal to miasto, które znajduje się w Nadrenii Północnej-Westfalii, niedaleko Dusseldorf. Nie jest to bardzo duże miasto, bo na jego terenie żyje jedynie 42,5 tysiąca osób. Mimo dla ełckiego samorządu ma ono duże znaczenie, gdyż współpraca z nim trwa już 23 lata.

Deklarację Współpracy podpisano 24 sierpnia 1999 r. w Nettetal. 11 lat później przedstawiciele obu miast podpisali deklarację dotyczącą kontynuowania współpracy. Możemy więc spodziewać się, że nadal będzie ona trwać i nic nie zapowiada jej rychłego końca.

Jakie wspólne inicjatywy wynikały ze współpracy?

Na przełomie tych lat, organizowano kilka ciekawych inicjatyw. Dotyczyły one głównie sportu, turystyki i kultury. Partnerzy decydowali się też na to, aby wspierać młodzież. Dlatego właśnie organizowano wiele ciekawych wymian, w których mogli brać uczniowie zarówno polskich jak i niemieckich szkół.

W ramach współpracy powstały takie wydarzenia jak:

  • Tydzień Ełku w Neettetal (2006)
  • Spływ kajakowy Ełk (2007)
  • Tydzień Nettetal w Ełku (2008)
  • Wędrówka pisza Ełk-Nettetal (2009)
  • Uhonorowanie Siegfrieda Lenza tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Ełku” (2011)
  • Mini Euro 2012
  • Mini Mundial 2014