Nagroda Białej Lilii. Kandydatury zgłaszamy do 22 kwietnia

Nagroda Białej Lilii. Kandydatury zgłaszamy do 22 kwietnia

Nową tradycję przyznawania Nagrody Białej Lilii rozpoczęto w 2007 roku, więc jest to stosunkowo świeża inicjatywa. W całym tym zamieszaniu chodzi o wyróżnienie osób, służący miastu w sposób szczególny. Chodzi o osoby aktywne na różnych polach, które mogą się poszczycić różnego rodzaju zasługami. Niektórzy z nich mają osiągnięcia na polu sportowym, inne kulturalnym, a jeszcze inni są po prostu biznesmenami. Nagrody przyznaje się zarówno osobom fizycznym, jak i firmom. Zdecydowano się ustanowić 8 kategorii, z których wyłania się: mecenasa sportu, postawą godną naśladowania, ambasadora Ełku, mecenasa kultury, przedsiębiorcę roku a także przyznaję się nagrodę artystyczną i nagrodę specjalną. Termin wysyłania zgłoszeń miał się zakończyć nieco wcześniej, ale jednak komisja przedłużyła ten czas do 22 kwietnia. Jeśli więc znamy osobę, która szczególnie zasłużyła na którąś z tych nagród, to nie ma na co czekać.

Kto decyduje o przebiegu rozdawania nagród?

Kto decyduje o przyznaniu nagrody? Jest kilka organów, które maja tutaj bardzo dużo do powiedzenia. Przede wszystkim najważniejszą osobą jest Prezydent Miasta Ełku. Zaraz po nim jest Przewodniczący Rady Miasta Ełku albo ewentualnie grupa składająca się z pięciu radnych. Wpływowi są tu również przedstawiciele różnych organów samorządowych oraz organizacji rządowej. Dochodzą do tego organizacje pozarządowe i społeczne oraz media lokalne, regionalne i ogólnopolskie. Do tego na decyzji komisji mają wpływ grupy składające się z 25 mieszkańców Ełku.

Kto najbardziej zasługuje na białą lilię?

Do kogo te nagrody powinny powędrować? Jeśli spojrzymy kategorię sportową, to musimy zastanowić się, kto najbardziej przyczynił się do rozwoju sportu w mieście. Może któryś z piłkarzy? A może trener? Jak chodzi o promocję kultury, to również musimy spojrzeć na pełen przekrój ełckich promotorów kultury. A kilku ich jest.

W jaki sposób przesyłać wniosek?

Co jeżeli wpadnie nam w oko jakaś osoba, którą uznamy za godną otrzymania tej nagrody? Wtedy oczywiście czas złożyć wniosek. Można to zrobić w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta w Ełku albo wysłać pocztą. Pamiętajmy jednak, żeby nie obijać się zbyt długo, bo czas jest jedynie do 22 kwietnia. Dodatkowe informacje można otrzymać w Wydziale Promocji Sportu i Kultury Urzędu Miasta Ełku. A dokładnie w pokoju nr 380 na trzecim piętrze.