Modernizacja Muzeum Historycznego w Ełku i rozbudowa parku wodnego

Modernizacja Muzeum Historycznego w Ełku i rozbudowa parku wodnego

W planach jest modernizacja zabytkowej siedziby Muzeum Historycznego, na którą zostanie przeznaczonych blisko 400 tys. złotych, oraz inwestycja w rozbudowę parku wodnego kosztującą prawie 28 milionów złotych. Prace mają rozpocząć się w ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Miasto Ełk wniosło propozycję przekształcenia kolejnej budowli znajdującej się na terenie EKW, a mianowicie budynku mieszkalno-magazynowego, znany również jako magazyn stacyjny.

Ta konstrukcja figuruje w rejestrze zabytków jako element zespołu należącego do stacji głównej o szerokości toru. Składa się głównie z sekcji murowanej, dawniej pełniącej funkcję mieszkalną, oraz drewnianej części magazynowej, która jest obecnie jedynym wykorzystywanym fragmentem budynku. Po realizacji inwestycji, sekcja murowana będzie służyła jako obszar administracyjny i pomocniczy dla Muzeum Historycznego. Natomiast pomieszczenia znajdujące się poniżej poziomu gruntu oraz sekcja drewniana zostaną zaadaptowane na cele magazynowo-gospodarcze.

Obiekt jest pod zarządem Muzeum Historycznego w Ełku, instytucji kultury odpowiedzialnej za jego utrzymanie. W ramach inwestycji przewidziane są prace budowlane obejmujące piwnicę, parter oraz dach konstrukcji, który będzie poddany renowacji oraz zabezpieczeniu, czyli impregnacji.

W planach jest także przywrócenie historycznej urody budynkowi poprzez usunięcie elementów wtórnie dobudowanych w drugiej połowie XX wieku, takich jak dodatkowe wejście do piwnicy od zewnątrz czy wymiana obecnej blachy dachowej na ceramiczną dachówkę.