Maseczki medyczne dla mieszkańców Ełku

Maseczki medyczne dla mieszkańców Ełku

Maseczki medyczne od Straży Miejskiej w Ełku

Maseczki medyczne są jednym z najbardziej chodliwych towarów w czasach pandemii. Na samym początku, gdy pojawił się nakaz noszenia tych maseczek, pojawiły się obawy. W wielu sklepach ich brakowało i ludzie bali się, że dla nich zabraknie. Szybko jednak zaczęto produkować je w dużych ilościach, dzięki czemu każdy może dziś się w taką maseczkę zaopatrzyć.

Wojewoda przekazał Urzędowi Miasta w Ełku 250 tys. takich maseczek, które mają trafić do mieszkańców. W jaki sposób się to odbędzie? Otóż Straż Miejska ma je wręczać na ulicach. Niewtajemniczeni mogą czuć się spokojni na widok zbliżającego się do nich funkcjonariusza Straży Miejskiej. Jednak gdy tylko zobaczą wyciągniętą rękę z maseczką, szybko zrozumieją prawdziwą intencją.

Celem akcji jest promowanie środków sanitarnych, mających uchronić nas przed zakażeniem. Noszenie maseczki oczywiście jest tylko jednym z nich, a więc sama maseczka nie zawsze nas uchroni. Mimo to powinniśmy starać się zabezpieczać na tyle, na ile jest to możliwe. Róbmy to z myślą o nas samych i pozostałych.

Czy maseczki medyczne są skuteczne?

Wiele osób miało i ma zastrzeżenia co do noszenia maseczek. Sam minister Szumowski kpił z nich sobie, mówiąc, że w niczym one nie pomagają. Mimo wszystko nie przeszkodziło to rządowi w wydaniu nakazu o ich noszeniu. Czy maseczki takie chronią naprawdę? Według badań wirus SARS-CoV-2 w ciągu sekundy bez problemu jest w stanie przebyć odległość 5 metrów. Założenie takiej maseczki teoretycznie powinno wiec chronić przed rozprzestrzenianiem go. Ale czy pomagają przed zarażaniem? Tu już pojawiają się wątpliwości

Maseczki czy przyłbice?

Przez pewien czas popularne były również przyłbice. Chętnie sięgano po nie w miejscach, które wymagały bezpośrednio kontaktów międzyludzkich. Taka przyłbica ma tę zaletę, że widać w niej naszą twarz, przez co nasz rozmówca nie musi gadać do jakiegoś kawałka materiału. W skuteczności były jednak dużo mniej efektywne, więc zakazano stosowania ich jako substytutu maseczki.