Marzenie o małej obwodnicy staje się rzeczywistością: rozpoczyna się budowa ostatniego odcinka ul. Norwida

Marzenie o małej obwodnicy staje się rzeczywistością: rozpoczyna się budowa ostatniego odcinka ul. Norwida

Wygląda na to, że marzenie o małej obwodnicy zaczyna się spełniać! Prace budowlane związane z finalnym etapem konstrukcji ulicy Norwida mają się rozpocząć już w tym tygodniu. Inwestycja, którą przewiduje się zakończyć do końca następnego roku, będzie kosztować około 31,3 miliona złotych. Nowa droga stanowić ma alternatywę dla przepełnionej ulicy Kilińskiego.

Ostatni, czwarty etap budowy ulicy Norwida obejmuje prace na odcinku od ulicy Kościuszki aż do ronda, które umożliwi zjazd do tunelu pod torami kolejowymi – elementu powstającego w ramach projektu Rail Baltica. Przewidziane jest także stworzenie mostu drogowego przez rzekę Ełk, który będzie sąsiadował z nowymi wiaduktami kolejowymi powstającymi jako część tej samej inwestycji Rail Baltica. Innymi składnikami tego etapu będą dalszy fragment ulicy Norwida (długość 550 metrów), część ulicy Kościuszki (około 135 metrów) oraz ścieżka rowerowa. Zaplanowane jest również przebudowanie skrzyżowania ulic Norwida, Dąbrowskiego i Kościuszki, gdzie stanie nowa sygnalizacja świetlna. Cały teren zostanie odwodniony i oświetlony.

Umowa na realizację inwestycji została podpisana w ubiegłym roku z wybranym w przetargu wykonawcą, firmą Budimex. Firma ta odpowiada nie tylko za budowę drogi, ale również za opracowanie projektu. „Inwestycja jest realizowana w systemie projektuj-buduj. Etap projektowania został zakończony, a 21 sierpnia 2023 roku Starosta Ełcki wydał Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej” – informuje Judyta Zubrzycka, specjalista inżynier w firmie Budimex.