Aktualizacja: stan epidemiologiczny w warmińsko-mazurskiem

Aktualizacja: stan epidemiologiczny w warmińsko-mazurskiem

Aktualizacja: COVID-19 na Warmii i Mazurach

Ostatnio na temat sytuacji epidemiologicznej w województwie pisaliśmy 28 marca 2021 r. Tamtego dnia według raportu Ministerstwa Zdrowia pojawiło się 885 nowych zakażeń. Jak wygląda sytuacja dzisiaj? Na dzień 02.04.2021 r. mamy do czynienia z 662 nowymi przypadkami. Jest więc ich mniej niż w tamtym tygodniu, choć nadal są to liczby podobne. Nadal koronawirus straszy w województwie warmińsko-mazurskim, chociaż pierwsze miejsce zajmuje Śląsk. Tam wykryto w ciągu ostatniej doby aż 4713 nowych zakażeń. Były momenty, gdy taka liczba przypadała na cały kraj.

COVID-19 w Polsce: aktualizacja

Jak wygląda stan epidemiologiczny w Polsce? Ile nowych zakażeń pojawiło się ostatniej doby? Ministerstwo Zdrowia informuje o 30546 nowych zakażeniach na terenie kraju. Jest to nieco mniej niż wczoraj, kiedy to padł nowy rekord czyli 35 251 zakażeń. Przypominamy, że poprzez słowo „zakażeń” mamy na myśli liczbę testów z wynikiem pozytywnym. Zawsze trzeba brać poprawkę na to, że nie jest to liczba faktycznych nowych zakażeń danej doby. Taka liczba byłaby niemożliwa do zmierzenia. Tamtego dnia w Polsce padło kilka innych rekordów. Między innymi rekordowy wynik zaliczył Wrocław, w którym pojawiło się 909 nowych potwierdzonych zakażeń.

Najpopularniejsze obecnie są testy RT-PCR. Polegają one na pobieraniu wymazu z nosa i gardzieli z użyciem specjalnej pałeczki. Następnie pobrany materiał zanosi się do laboratorium, gdzie poddaje się go badaniu. Pacjent dostaje wtedy swój własny kod, którym może zalogować się na swoje konto, aby sprawdzić wynik badania. Zwykle przychodzi on w ciągu 24 godzin, choć oczekiwanie może trwać nawet 48. W przypadku wyniku pozytywnego automatycznie powiadamiany jest sanepid, a pacjent natychmiastowo znajduje się na przymusowej kwarantannie.

Koronawirus w Polsce – gdzie jest najwięcej zakażeń?

Jeszcze niedawno województwo warmińsko-mazurskie było jednym z rekordzistów w kwestii liczby zakażeń. Teraz jednak sytuacja jest dużo lżejsza i w regionie pojawiło się jedynie 662 nowe przypadki. Trochę gorzej sytuacja wygląda w pozostałych województwach. Aż 11 województw przekroczyło liczbę 1000 nowych przypadków COVID-19. Listę tę zamyka województwo zachodniopomorskie, w którym pojawiło się aż 1184 wyniki pozytywne. Rekordzistą jest Śląsk, gdzie liczba ta wyniosła 4713. Na drugim miejscu jest Mazowsze z liczbą 4464 zakażeń, a podium zamyka województwo wielkopolskie z wynikiem 3414.

Jak wygląda kwarantanna?

Niestety kwarantanna nie jest tylko kwestią zaleceń lekarskich. Jesteśmy dosłownie zobowiązani do spędzenia dziesięciu dni w domu. Gdy tylko dostaniemy pozytywny wynik z testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 policja i sanepid zaczyna nam nad nami nadzór. Można się spierać, czy państwo ma moralne prawo do tego, by taki nadzór nad nami prowadzić, ale jest to jednak faktem. Dlatego musimy spędzić ten czas w domu bez oszukiwania.

Co robić na kwarantannie? Wiele osób może zauważyć, że konieczność spędzenia 10 dni w domu jest nieco problematyczna. Nie możemy wtedy chodzić do pracy, sklepu ani na spacer. Jesteśmy praktycznie uziemieni, co może być niekorzystne dla naszej psychiki. W takich sytuacjach powinniśmy więc zająć się jakimś hobby, albo poczytać dobrą książkę. Z pomocą przychodzą też filmy i seriale dostępne na takich platformach jak Netflix i HBO:GO.

Jeden komentarz o “Aktualizacja: stan epidemiologiczny w warmińsko-mazurskiem

Comments are closed.