12. Edycja Narodowego Czytania: "Nad Niemnem" w Gminie Ełk

12. Edycja Narodowego Czytania: "Nad Niemnem" w Gminie Ełk

Rok ten przyniósł nam „Nad Niemnem” jako lekturę do przeczytania podczas dwunastej edycji Narodowego Czytania. Gmina Ełk, która z przyjemnością angażuje się rokrocznie w tę inicjatywę, również w tym roku nie pozostaje w tyle.

Niedawne wydarzenia odbyły się w Stradunach, gdzie czytanie nie było jedynym punktem programu. Biblioteka Publiczna Gminy Ełk, mająca swoją główną siedzibę w Stradunach, wspólnie z Centrum Kultury Gminy Ełk, Klubem Czytających Rodzin „Książkowe Love” ze Stradun i Sztabem Srebrnych Bab ze Stradun, odpowiedzialni za organizację, zapewnili publiczności koncert Nieformalnej Grupy Metrum z Wiartla oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Eliza Orzeszkowa zapisała się na kartach literatury jako autorka „Nad Niemnem”, jednej z największych powieści polskiej literatury. Powieść ta była tworzona w latach 1886-1887, natomiast jako książka ukazała się po raz pierwszy w 1888 roku. Wielobarwne opisy, wyjątkowo rysowane postaci oraz nawiązania historyczne sprawiły, że do dzieła często porównywano do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.